| BlgdEmmi a întrebat:

De ce nu se poate dona sange de la cei care au tatuaje?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din cate stiu eu, DA.
Oricum mergi la centru de recoltare, acolo o sa iti zica exact daca ai voie sau nu. Dar eu stiu ca daca au trecut mai mult de 3 luni de la ultimul tatuaj ai voie. Intrebarea de pe chestionar suna in felul: "Nu mi-am facut niciun tatuaj in ultimele 3 (sau 6) luni"

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca este considerat un comportament cu risc pentru boli infectioase (in special hepatita B, C si D). Multe saloane de tatuaj nu sterilizeaza corect instrumentarul (se deterioreaza prin sterilizare si trebuie schimbat foarte des) sau folosesc acelasi instrumentar de mai multe ori inainte de sterilizare. De aceea, exista un numar foarte mare de persoane tatuate cu infectii cu virusuri hepatitice de care nici macar nu stiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca cei care au facut tatuaje pot fii deja infectati cu hepatita B, C sau chiar HIV in urma tatuajelor facute cu ace contaminate.
Se poate dona si de cei care au facut tatuaje, daca dovedesc ca au facut un test de sange recent, in care nu au hepatite si alte boli contagioase grave.

| BlgdEmmi explică (pentru Violleta2022):

Eu am de un an si am facut analize generale la sange si totul e ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlgdEmmi):

La analize generale de sange NU vor iesii hepatita B, C sau sida
Trebuiesc cerute aceste analize medicului tau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tatuajul o modalitate foarte usoara de a capata o boala, asa ca esti un risc pentru a fi donator de sange

| CuriousStuff a răspuns:

Se poate daca tatuajul a fost facut in urma cu mai mult de cateva luni (vreo 3-6 luni). In timpul asta, chiar daca ai fi luat o hepatita de la instrumentalul prost sterilizat al acelui salon (cum a zis Brigaela) ar aparea pe analizele de sange anticorpi anti acel virus si ai fi respins automat.
Multa sanatate.

| BlgdEmmi explică (pentru CuriousStuff):

Eu am tattoo de 2 ani, si am facut analiza generala a singelui si nu mi sa indentificat nimic+am mai trecut niste analize si sunt sanatoasa...pot sa donez sange?

| CuriousStuff a răspuns (pentru BlgdEmmi):

Din cate stiu eu, DA.
Oricum mergi la centru de recoltare, acolo o sa iti zica exact daca ai voie sau nu. Dar eu stiu ca daca au trecut mai mult de 3 luni de la ultimul tatuaj ai voie. Intrebarea de pe chestionar suna in felul: "Nu mi-am facut niciun tatuaj in ultimele 3 (sau 6) luni"

| silvia2ooo a răspuns:

Pentru ca e posibil sa fii luat o boala atunci cand ti l-ai facut si henna nu e tocmai sanatoasa pentru organsim, iar sangele tau nu e ca si a unui om fara tatuaj