| DenisIonut01 a întrebat:

Daca o persoană declară pe proprie raspundere ca dorește sa fie indus in comă /moarte clinica si dorește sau nu donarea organelor, se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Donarea organelor, da! Restul, nu!

| Donsavas a răspuns:

Nu poti dona organele asa cum crezi tu. Organele infectate sau intoxicate nu se donează! La noi in tara nu se practica suicidul asistat si autorizat. În Elveția da dar nu pentru probleme psihice ci doar pentru boli fiziologice in faza terminala. Depresia e boala psihică și uneori trece de la sine ori dacă Nu, exista medicatie care o anihilează. Suferința ta are rezolvare la psihiatru. Din păcate, moartea nu ti va aduce fericirea si vei trece prin dureri foarte mari. Nu exista o moarte usoara.

| DenisIonut01 explică (pentru Donsavas):

Pai daca intru in coma, ce crezi ca mai simt ceva?

| Donsavas a răspuns (pentru DenisIonut01):

Da. Nu este comă indusă. Poti simti toată durerea dar sa nu ai puterea de a cere ajutor. Iti poate lua creierul razna si sa halucinezi tot felul de lucruri cand esti in coma. Te distrugi fizic si psihic. Iti poti reveni de unul singur sau te vor salva vei de pe salvare si sa rămâi cu traumatisme fizice serioase in caz de electrocutare sau spanzurare, cu retard mintal dacă te otravesti sau iei o supradoza. Iti faci foarte mult rau si cand te nenorocesti nu te mai ia nimeni in seama. Te vor închide intr-un azil de nebuni fiindca atunci nu vei mai fi capabil fizic si psihic sa trăiești liber, în societate.

| DenisIonut01 explică (pentru Donsavas):

Si nu este nici o pastila sau vreun mod usor de a pleca din lumea asta? sa sar de la etajul 9 nu prea imi vine...

| Donsavas a răspuns (pentru DenisIonut01):

Sunt oameni care au supraviețuit după ce au sărit cu parasuta si nu li s-a deschis.
Nu exista o moarte usoara! De fiecare dată când nu ti mai ajunge aer sau sânge la creier, e un chin si nu ti va plăcea deloc asta. Pastile sunt dar sunt anti suicid.

| IIIshaneIII a răspuns:

Persoana respectiva trebuie sa bea un litru de tuica de casa tare nediluata si intra fara probleme in coma, ce am spus se aplica pentru nebautori, daca persoana le are cu bautul atunci de dubleaza sau se tripleaza cantitatea
trebuie depusa cererea de prelevare a organelor inainte de a intra in coma

| DenisIonut01 explică (pentru IIIshaneIII):

Mulțumesc de idee, cred ca o aplic dupa Craciun, sa nu stric craciunul alor mei. Problema e ca ma gandesc ca e posibil sa fi salvat?

| 20Hertz a răspuns:

Esti in depresie?