| Girly97 a întrebat:

Daca pana acum am dormit pe saltele clasice cu arcuri si am facut o trece brusca de la o saltea cu arcuri la una cu spuma de memorie (prima mea saltea fara arcuri), acomodarea va fi dificila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta tu sa ne spui după ce vei dormii o noapte pe salteaua nouă, nu avem noi deunde sa stim.

| anonimg a răspuns:

Saltelele sunt si ele atat pe duritati, cat si pe calitati. Cati producatori de saltele cu spuma sunt, tot atatea si calitati exista.
Eu nu mi-am luat cu spuma, deoarece inca exista in mintea mea prejudecata ca salteaua cu spuma este ca si cu buretele: te incinge; adica nu trece deloc aerul prin ea si poti sa faci apa la plamani. Repet: este o prejudecata.

Daca nu ai somiera cu lamele, o saltea isi poate pierde garantia daca nu exista gauri mari in placile din pal pe care va fi asezata.

Dar urmatorul lucru este adevarat: daca ai cumparat o saltea si ai taiat folia de pe ea, nu vei mai putea sa o schimbi, deoarece salteaua este considerata ca si lenjeria intima: odata probata, nu va mai putea fi returnata, din motive de igiena -decat daca are vreun defect. Aceasta lege are legatura cu sanepid-ul.
In principiu prin folie nu se poate face proba la o saltea pentru ca exista aer in folie, si deci nu o vei putea sa o probezi. Poate doar daca mergi in magazin si are una desfacuta.
Recomand saltelele semi tari sau tari, pentru ca sa nu apara problemele de spate.

| Wr3nch a răspuns:

Nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

FUGITI... vin saltelele
am vazut o tona de intrebari de la tine cu salteaua vesela, in balarii, oamenii dorm de milenii direct pe pamant, iar tu esti nevricoasa RAU despre o saltea fara arcuri, fata de una cu arcuri, de parca o sa vina zombii or smth daca schimbi salteaua tongue

| Digikey a răspuns:

Ai putea sa pui langa tine in pat cateva arcuri ca sa fie trecerea mai usoara.

| Alverto a răspuns:

Dar stai nu ai mai întrebat asta acum 1-2 săptămâni? Încă nu ai incercat-o? :I

| Lisa300 a răspuns:

O să fie o schimbare, într-adevăr dar acomodarea nu va fi dificilă doar tu te pui să dormi.
Mai sunt posibilități să nu te simți comod, că na, doar ai plecat de la una cu arcuri, însă te asiguri că vei dormi bine.

| beatricep0987 a răspuns:

Avand experienta cu saltele pe arcuri, am mizat pe cele cu spuma si dupa o luna de utilizare pot spune ca alegerea a fost una buna din punct de vedere al confortului si al designului. Eu am luat saltea Biogreen Memory de la Sleepline, o gasesti aici: https://sleepline.ro/produs/saltea-memory-foam-ioni-argint/