| anonim_4396 a întrebat:

Daca simt dureri in zona rinichilor si in sold un fel de amorteala dureroasa poate fi de la spate? Nu am probleme cu rinichii nici piatra la rinichi nici infectie urinara ce poate sa fie chiar nu mai stiu la ce medic sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

De la coloana. Durerile in zona lombara pot fi cauzate fie de rinichi, in cazul litiazei renale sau al altor boli, fie de la coloana, caz in care fie ai discopatie lombara, fie hernie de disc, fie lombosciatica. Daca durerea e de la coloana, atunci pe nervul sciatic exista o presiune in zona in care te doare. Durere nu va fi constanta ci se amelioreaza in anumite pozitii sau cand nu faci efort. Durerea de rinichi nu se amelioreaza ci e constanta si trece cu Uractiv/No-spa/ceai de matase de porumb. Durerea de coloana cedeaza la antiinflamatoare nesteroidiene (Nurofen 400, Vimovo, orice pe faza de Ibuprofen).

Urmareste-ti starea si reactiile durerii la tratamente, dar indicat ar fi sa faci asta in urma consultatiilor. Pentru a vedea daca ai probleme cu rinichii, ar trebui sa faci analize de sange, urina si ecografie. Pentru coloana, o vizita la medicul neurolog pentru trimitere la radiologie sau alte investigatii.

Pe TPU nu vei gasi un raspuns exact. Sanatate!

| bogdan1298 a răspuns (pentru Libelle):

Stiu ca nu gasesc un raspuns exact dar cateva indicatii sunt binevenite

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si daca esti sanatos, rinichii te pot durea:
1. cand stai in frig
2. cand nu mergi la toaleta si rabzi prea mult.
Spatele te poate durea si de la frig. Deci evita frigul. Daca este nevoie iti cumperi un brau pentru ca mijlocul sa fie cald mereu.
Exemplu: https://www.emag.ro/......D3PV6YBBM/

| alinadianaaa a răspuns:

Ti.ai facut investigatii la rinichi recent? sau stii tu ca nu ai probleme renale.Cel mai indicat este sa duci o proba de urina(sumar de urina, urocultura) la laborator pentru a taia de pe lista aceasta supozitie. Durerea mai poate fi cauzata si de o afectiune la nivelul coloanei.

| bogdan1298 a răspuns (pentru alinadianaaa):

Da am facut sumar urina si urocultura si eco abdominal si nu am probleme renale

| celena a răspuns:

In sold. adica pe os>?
Poate fi de la: rinichi (nefrolog), coloana9 reumatolog-->neurochirurg). Cel mai indicat este intai medicul de familie, care poate face diagnosticul diferential prin teste clinice si paraclinice. Sanatate!