| 1libercugetator1 a întrebat:

Daca zaharul este numit otrava de ce este asa raspandit il regasim in orice aliment, suc etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Tu de exemplu ai bea un suc sarat?
Sau ai manca o prajitura amara?
Sunt lucruri de care suntem constienti cu totii ca ne fac rau, dar nu am putea trai fara ele.
Sa luam alt exemplu si anume sucurile carbogazoase (cola, fanta, etc), care sunt chiar foarte periculoase pentru sanatatea noastra. Cu aceste bauturi, poti chiar lustrui elementele cromate. Dar continuam sa le consumam dintr-un simplu motiv: ne placwinking

| Delicacy a răspuns:

Zahărul devine otravă din momentul în care îl consumi în cantităţi exagerate.

| Empathizer a răspuns:

Foarte simplu: pentru ca, la fel ca tutunul, este o otrava lenta, care da dependenta. Iar dependenta te face sa consumi pe placul producatorilor, adica mult, mult, tot mai mult. Traim intr-o societate de consum, in care producatorii sunt dispusi la orice pentru a-si maximiza profitul. De aceea vei gasi zahar si in alimente in care nu ar fi de asteptat sa fie folosit, cum ar fi mezelurile. Citeste etichetele produselor, unde zaharul este mentionat fie ca zahar, fie zaharoza, sucroza, dextroza, maltoza etc.

| niku93 a răspuns:

Orice lucru care este consumat in exces poate fi otrava sau cel putin nu face bine organismului, pana si apa.
zaharul nu este otrava.
in mere, pe langa zaharide, mai sunt si minerale, acizi, enzime...
pe cand in coca-cola, un pahar de cola contine 15% zahar pur(sucroza)! enorm!