| anonim_4396 a întrebat:

ZAHARUL SI EFECTELE SALE NOCIVE? http://www.slabire-sanatate.ro/articole/zaharul.php Zaharul rafinat NU este indispensabil pentru organismul uman. Michel Montignac considera ca "Zaharul este otrava! Nocivitatea sa asupra omului este la fel de mare ca cea a alcoolului si tutunului la un loc". In mod normal, cu totii ar trebui sa renuntam la consumul acestui aliment.
Exista grupe de risc, la care consumul de zahar si dulciuri contribuie la aparitia sau agravarea unor boli:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Eu am renuntat la zahar prin august, de fapt nu am renuntat 100%, uneori mai mananc cate ceva dulce(spre exemplu felia de tort de la ziua colegei de camera big grin), si trebuie sa mentionez ca ma simt mult mai bine. Am inlocuit zaharul cu miere si fructe, e cu totul alta treaba. Ma cam tenteaza de la o vreme "raw-food-ismul" ca sa-i zic asa, insa stau in camin si mi-e cam greu.
Oricum, e adevarata faza cu zaharul, nu e imposibil sa renunti la el, insa primele zile/saptamani fara sunt destul de aiurea. Se simte dependenta, chiar daca unii incearca sa minimalizeze asta.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru yellowalien):

Zici ca ai renuntat de parca ai renuntat la tigari lol. Eu am renuntat la sare. Doar ce se pune in mancare si atat. in rest rosii salate si altele fara sare!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Eu stiu ca zaharul afecteaza vederea cel mai mult. deci este foarte periculos toxic.

| NoName2105 a răspuns:

Hello againhee hee
eu nu renunt la zahar si la ciocolata nici sa ma impusti! laughing si sa nu iti imaginezi ca sunt o balena de aia dependenta de mancare.eu chiar mananc putin dar imi place zaharul si nu renunt la el si sunt chiar slaba asa ca nu mi se depun caloriile pe solduri happy
tu consumi mult zahar?

| anonim_4396 explică (pentru NoName2105):

Consumam pana am aflat pe pielea mea ca articolu de sus e adevarat chiar asa e / acum aproape deloc / ciocalata e fb da fara prea mult zahar/ cum isi merge la scoala?

| NoName2105 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa.bine cum sa mearga.cica dau maine test la geometrie si eu stau pe mess laughing am noroc ca in fata mea sta una care invata binehee hee