| WILFIX a întrebat:

Dati exemplu de unele boli care apar il lipsa apei potabile calitative? FUNDITA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Apele contaminate chimic( cu nitritii/nitratii din solurile tratate cu ingrasaminte chimice) pot provoca intoxicatii acute cu nitriti
Apele contaminate cu fecale pot provoca boli specifice, precum diaree acuta, dizenterie sau hepatita A epidemica.

| BSwwatch a răspuns:

Poluarea cu nitrati a apei de baut poate avea consecinte grave, in organism nitratii sunt redusi la nitriti care odata absorbiti se combina cu hemoglobina pentru a forma methemoglobina, acesta este incapabila de a fixa si transporta oxigenul de la plaman catre tesuturi, conducand la anoxie manifestata prin cianoza, asfixie si chiar deces.

| MitroKta a răspuns:

Ciuma neagra.

| SnoopDog19 a răspuns:

Piatra la rinichi pe fiere etc