| Daya_daiana_1993 a întrebat:

Cine ma ajuta cu un atestat despre epurarea apei potabile? ofer fundita vot si credit happydar sa fie bun

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Este vorba fie de: 1. tratarea apei potabile; 2. epurarea apei uzate.
In cazul tratarii, apa curata dintr-o sursa de apa potabila este: deznisipata, filtrata si apoi eliminate microorganismele din ea prin clorinare, ozonare sau cu radiatii UV;
In cazul epurarii, apa uzata este introdusa intr-un bazin de epurare bio-chimica, in acesta materiile organice din apa uzata sunt descompuse, apoi trece printr-un decantor unde se separa apa de malul rezultat in urma proceselor de descompunere, etc.
Sunt mult mai multe procese de enumerat, dar acesta de descompunere constituie baza.