| anonim_4396 a întrebat:

De 2 saptamani si ceva imi tiuie urechile permanent, azi am fost la orl si m-a diagnosticat cu tinitus. O zis ca cauza nu e de orl si sa merg la cardiolog sau neurolog. A dat tratament betarsec si bilobil sa le iau 3 luni. O zis ca sa ma obisnuiesc cu aceste tiuituri permanente ca cica nu prea sunt sanse sa scap de ele, asta da incurajare laughing) exact asa i-am zis mamei ca o sa imi spuna exact asa s-a si intamplat.
Eu am un pat care e cam varza si am impresia ca sufar de spondiloza cervicala din cauza patului si ca acest tiuit e un simptom al spondilozei ...cum imi pot da seama daca am spondiloza cervicala? Vreau o parere da la cei care au asa ceva nu de pe net. Sunt curios oare acest tinitus il voi avea pe viata chiar asa de greu e de gasit cauza?
Voi cum ati reactiona sau cum v-ati simti daca ati avea tiuit in urechi 24 din 24? Oare o sa ma obisnuiesc cu timpul cu chestia asta? Acest tiuit poate sa creasca in intensitate cu timpul? Ofer funda celui mai bun raspuns si daca ati avut tiuit in urechi (tinitus) va rog sa imi spuneti ce e de facut. Medicul o dat de inteles ca in caz ca tiuitul trece de la tratament el va reveni. Preferam sa am cancer si sa traiesc 5-10 ani decat sa am asa ceva te termina psihic tiuitul asta continuu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salutare, eu am tiuitul asta in urechi de cand ma stiu, efectiv nu imi amintesc daca vreodata nu am auzit nimic, nu stiu cum este sa nu auzi nimic. Deci stai calm ca nu e sfarsitul lumii si crede'ma ca nu ti'ai dori tu sa ai cancer sau o alta boala de genu', mare grija ce iti doresti.
Mi'am dat seama de problema asta prin generala clasa a 8 a sau prin liceu clasa a 9a, sincer nu imi amintesc exact perioada. Stiu ca am avut urechile infundate si am fost la ORL si am facut spalaturi (cred ca asa se cheama) si de atunci mi-am dat seama ca totusi aud un tiuit si nu cred ca e normal (pana atunci credeam ca este normal si ca orice om aude asta).
Dupa am inceput investigatiile (neurolog, orl, analize la cap, RMN etc.) si toate au iesit normale. Am fost la diferiti medici si mi'au dat tratamente ceva cu vitamine si etc. Dupa o saptamana de tratament mi-a fost rau de la medicamente si am renuntat la orice fel de medicament, eram prea slabit si obosit de la atata agitatie. Efectiv ma obisnuisem si gata. Toti spuneau sa continui ca se poate inrautatii si sa se aude mai tare acel tiuit sau sunet. Eii bine am 23 de ani aproape acum si inca se aude la fel si nu e absolut nici'o modificare happy.
Revenind, am mai fost la un alt neurolog si mi-a facut ceva ecografie langa urechi (nu stiu sigur daca asa se cheama) si mi-a zis ca am o vena mai mare in urechea stanga (acolo am tiuitul) si eu de fapt aud presiunea sangelui, cica fiecare vena are sunetul ei.
Sincer nu stiu ce sa cred, oricum am lasat'o balta atata timp cat nu s'a inrautatit si nu ma deranjeaza, nu vad asta o problema. Aud sunetele normal, folosesc ocazional casti ca orice adolescent sa ascult muzica (nu la volum mic dar nici la volum exagerat) si am facut tot felul de analize si daca toate au iesit ok, inseamna ca e bine.
Eu pana la varsta asta dupa ce am cunoscut tot felul de oameni am tras urmatoarea concluzie: niciun om nu este sanatoswinking fiecare are diferite probleme (cu vederea, cu capul, cu coloana etc.).
Trebuie ca fiecare dintre noi sa adoptam un stil de viata cat mai sanatos (prin sport si nutritie ) si o sa fie bine.
Succes!

| Speranta12 a răspuns (pentru Evolution):

Asa este.

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Da ai dreptate, am stat si m-am gandit si am sesizat ca depresia si singuratatea sunt mai grave decat acest tiuit care il aud doar cand sunt in casa, afara nu prea il aud. imi imaginezi prin ce ai trecut / treci, esti un om foarte tare psihic
Sunt oameni care sau sinucis de la acest tinitus. asa e fiecare om are cate o problema. am auzit de clear tinitus ca ar fi ceva de el nu im sensul ca vindeca ci ca ar ameliora tiuitul... Dar oare cum suporta cei care au vajait permenant in urechi ca vajaitu mi se pare mult mai deranjant decat tiuitu.azi am facut audiografie si tipa prin casti mi-a pus la casti pentru cateva secunde acel vajait si mi se parea terifiant fata de tiuitul meu

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa nu mai bagi in seama si sa te focusezi pe alte activitati, pierzi timp degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Asa e man, mersi pentru sfat.

| Andrei3030 a răspuns (pentru Evolution):

Salut, si noaptea cum dormi?

20 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Spondiloza se diagnosticheaza printr-o simpla radiografie a coloanei cervicale si eventual RMN daca sunt dubii.
Am eu, ai dureri groaznice... plus inflamatie.
Spondiloza este o degenerare a coloanei vertebrale, nu are legatura cu patu laughing
Tu citesti pe net si iti faci autodiagnostic laughing respecta recomandarile doctorului.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Chestia e ca am coltar si cand deschid patul ramane o dunga in mijloc patului si imi aluneca mereu perna in sus de la lemnul ala de la capatul capatului nu stiu ce denumire are... Si dorm uneori cu capu stramb din cauza ca perna aluneca in sus dimineata mereu ma trezesc asa deci din cauza asta poti sa faci spondiloza cervicala nu are legatura cu cititu am un coltar de rahat care mi-a distrus coloana si cred ca tiuitu are legatura cu coloana

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Ma gandesc intr-un fel ca daca aveam spondiloza nu puteam sa imi misc gatul brusc in stanga si dreapta, jos, sus ori de cate ori vreau. nu stiu ce sa zic. Da tu de la ce ai spondiloza? Faci fizioterapie?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pur si simplu am facut-o in timp... si nu m-am dus la medic la timp am stat cu durerea ani de zile.
Da, am facut fizioterapie, a ajutat fix cat am facut-o + medicatie.
Se poate trai cu ea, asta e, ma rog doar sa nu dau in hernie de disc cervicalawinking ca atunci e b3lita treaba.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Da boala are o evolutie degenerativa orice e posibilhappy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu am un pat cam nașpa, dar nu cred că are legătură cu faptul că în ultimele 1-2 săptămâni mă trezesc la 5-6, ori la ce oră aș adormi. Bine, într-o zi sau două m-am trezit pe la vreo 8, în week-end mai exact. De exemplu ieri am adormit la 21, m-am trezit la 00:48 sau cam așa, am stat până la vreo 3 pe Youtube și am adormit. Nici nu mai știu ce mi-am pus pe acolo. Bine, am stat pe Facebook, să fiu sinceră!

| Speranta12 a răspuns:

Iti tiuie urechile de la 5G.
GG

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Eu nu am 5g am 4g la tel si il folosesc rar sau la ce te referi?
Ce legatura are tiuitu cu 5g?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apoi eu doar ironizam pe cei care zic ca 5G e periculor la capul oamenilor.

Hehe

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Da am citit si printre unele forumuri legate de tinitus si unii ziceau la fel sau ceva similar cu ce spui tu. ce sa mai fiecare are dreptu la o parere

| DataScience a răspuns:

Cauta la imagini pe google alcatuirea urechii externe si pune un deget(sau cum iti e tie confortabil) pe Tragus 10 minute(ca atunci cand incerci sa nu mai auzi nimic in jurul tau, gen un concert).
-la o ureche caruia nu ii e afectat vreun nerv intern tiuitul ar trebui sa se amelioreze. (incearca asta de cateva ori, o data cand stai cu ureachea in sus si o data cand stai pe cealalta parte laterala a corpului cu urechea in jos) daca ti se pare ca incepe sa aive vreun mic efect de ameliorare revino cu un raspuns,
Inainte sa faci asta curatate cu un betisor cu vata inmuiat in alcool sanitar in ureche(caldura care se simte dupa ce scoti betisorul e normala si nu are niciun efect negativ asupra peretelui urechii)

| Vikings1996 a răspuns:

Salut, eu am din aprilie am acel tiuit plus multe alte simptome important sa nu mai citesti pe net nimic ca iti faci mai mult rau iti spun din proprie experienta,
Titusul poate fi din multe cauze: sedentarism, depresie, tensiune prea mare sau prea mica, daca ai ruterul-ul in camera inchidel peste noapte.
Eu m-am obisnuit cu acest tiuit, aveam la ambele acum doar la urechea dreapta ma mai supara si asta se datoreaza faptului prost ca am ca am lenevit pe partea dreapta in ultimi ani uitandu-ma la seriale ( asta cred eu)
Am observat faptul ca daca lucrez ceva sau fac sport(nu exagerat) numai aud tiuitul pentru ceva vreme.

| anonim_4396 explică (pentru Vikings1996):

Interesant ce spui de sedentarism nu stiam ca poate cauza tinitus da eu sufar de sedentarism si de depresie severa ..ai mare dreptate de fiecare data cand citesc despre tinitus ma enervez si imi tiuie mai tare urechea. cred ca trebuie sa ne obisnuim cu el nu cred ca o sa mai scapam vreodata de tiuit ori cat de optimist sa fii asta e realitatea asa mi-a zis si doctorul ca nu scapi si ca trebuie sa ma obisnuiesc laughing o sa vad daca acest tiuit se va auzi doar la o ureche si daca da o sa imi cumpar un dispozitv pentru mascarea tiuitului deocamdata sare tiuitu dintr-o ureche in alta in unele momente

| Vikings1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca de cate ori poti sa iesi din oras, la padure sau la tara vei vedea o mare schimbare si legat de spondiloza s-ar putea sa fie si ea o cauza(la mine) deoarece mi-a aparut un fel de nodul/inflamatie dupa ce m-am fortat in urma cu cateva luni de am ridicat un utilaj chiar maine trebuie sa merg la radiografie.
Dar lasand la o parte totul cel mai benefic e sa meri la un psiholog deoarece cum a spus cineva in comentari mai sus in zilele noastre toti suntem bolnavi de ceva important sa avem speranta si incredere in noi.winking

| anonim_4396 explică (pentru Vikings1996):

Da de acolo ti se trage tiuitu, daca faci fizioterapie se amelioreaza dar de disparut nici vorba. da acum dumnezeu stie poate asa cum tio aparut asa iti poate si disparea
La fel si in cazu meu.