supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

De cate ori pe luna e sanatos sa mananci cartofi prajiti?

Nu-mi spuneti deloc ca lesin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ii faci tu, prajind o singura data in ulei, poti manca chiar in fiecare luna cate o portie cat un pumn.

| Adry05 a răspuns:

Nu-ti mai face reguli de astea ca de atatea ori mananci cartofi, ca de aia si ti se pare mult, gandeste-te doar ca is nesanatosi si trebuie evitatti cat mai mult

| GdX a răspuns:

Niciodata nu e bine. Orice aliment prajit este daunator sanatatii.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca mananci o data pe luna cartofi dar in rest mananci snitel si alte prajeli nu ai facut nimic.
Poti manca si prajeli dar sa nu faci abuz, as zice de 1-2 ori pe saptamana. Si cand prajesti cartofi sau orice altceva pune pe un servetel (si alt servetel deasupra eventual) sa se absoarba foarte bine excesul de ulei.

| supadeceapa explică (pentru Bondarel99):

Nu mananc nimic prajit. Snitel o data pe luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai deloc. nimic prajit nu e sanatos

| Frank51 a răspuns:

De oricate ori simti nevoia, dar fara sa exagerezi.

| Sn4k3 a răspuns:

O data sau de doua ori pe saptamana.

| Hammurabi a răspuns:

Mănâncă doar cartofi prăjiți făcuți de tine. Și nu folosi acelaș ulei de 2 ori.
Foarte nesănătoși sunt ăia de la McD și KFC unde uleiul de prăjire se refolosește de n ori.

| Hammurabi a răspuns:

Incearcă și cartofii "prăjiți" la cuptor fără ulei. Sunt la fel de buni și mult mai sănătoși.

Răspuns utilizator avertizat
| Neutrull a răspuns:

Bla bla. Mananca cat te tine stomacul

| ChrisAK47 a răspuns:

Deloc laughing)) Prajelile nu sunt bune! Mananca mai bine supa de ceapa!