| Lala20 a întrebat:

De cateva zile, cand vorbeste cineva cu mine sau pur si simplu cand trebuie sa ascult sau sa fiu atenta la ceva, imi tot fuge gandul la alte chestii si dupa cateva secunde parca "ma trezesc" si ma intreb oare despre ce era vorba. Oare de ce tot am impresia asta? Zici ca nu ma pot concentra... ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Te poti concentra, doar controleaza-ti psihicul, nu el sa te controleze pe tine.Trebuie sa ai vointa sa asculti la ceea ce ti se spune sau arata.Mentine atentia doar la acel lucru.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o problema neurologica ( ce descrii tu, e un simptom comun, in cazul dizabilitatilor de invatare ), sau poate fi neatentie doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca ai anumite probleme care te framanta, la care nu ai gasit raspuns sau nu are cine sa te ajute sa le intelegi, incerca sa le discuti cu o prietena sau cu membrii familiei.