| GabrielStefan a întrebat:

De ce am multe cosuri pe spate? am 16 ani si inteleg ca e pubertatea dar de ce nu trec? Sunt multee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum te simti, si eu trec prin asta.Trebuie sa incercam sa ne obisnuim cu adolescenta asta, este cea mai dificila perioada.Stai linistit(a), bucura-te ca sunt pe spate si nu pe fata.Rabdare...trece si adolescenta asta.

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Probabil din cauza tricourilor si a efortului pe care-l depui (Daca esti baiat caci asa mi se pare mie) prin sport si toate cele care le mai fac baietii, transpiri si astfel se formeaza aceste cosulete. Poate ar fi bine sa mergi la un dermatolog, care-ti va prescrie o crema potrivita.
Succes!

| WoKy a răspuns (pentru Adry05):

Nu sunt bune cremele, doar niste tampenii care te storc de bani...
Si nu e de la transpiratie, gandeste-te, daca ar fi de la cum zici tu, ar avea si pe fata si pe frunte in special si la subratrolling on the floor ca doar si acol otranspira nu?
E banal. Intr-adevar se fac si de la transpiratie, dar pe frunte in genereal ca niste coarne ies...Of doamne, viata asta!

| GabrielStefan explică (pentru WoKy):

Inainte am avut si pe fata dar mi-au trecut de mai demult.Si port tricouri lejere, largi

| WoKy a răspuns (pentru GabrielStefan):

Da frate, pubertatea, eu am facut tampenia si le-am taiat cu bicul cand m-am barbierit si am semne...Stai calm, fa cum ti-am zis si o sa treaca.

| Reek54 a răspuns:

La oriflame gasiti o gama completa pentru cosuri, sapun, gel, baton, ulei care le usuca, functioneaza.
Si stati mai mult la soare dimineata pana la 11 si seara dupa ora 16.

| WoKy a răspuns (pentru Reek54):

Ca sa mori dreacu de tot...Nu vezi la ce temperaturi sunt? Stai tu sa te coci la soare dupa ora 12-13 si imi zici cum te-ai simtit ok?
Nu sta la soare frate ca innebunesti!

| Reek54 a răspuns (pentru WoKy):

Citeste inca o data raspunsul meu si uita-te atent la orele pe care le-am precizat, sa vezi ca sunt total diferite de cele pe care le-ai precizat tu.

| WoKy a răspuns (pentru Reek54):

Frate, scuze am citit de la 11 pana seara la 16, si totusi, soarele e acelasi...Sa fim seriosi, o sa se trezeasca cu dureri de cap si daca e unul din oamenii aia care doarme pana la 12, nu cred ca va tine regim!

| Reek54 a răspuns (pentru WoKy):

Gresit, nu este acelasi soare.
Dimineata si seara predomina razele UVA, iar la pranz UVB.
Nu o sa se trezeasca cu dureri de cap daca poarta sapca.

| WoKy a răspuns (pentru Reek54):

Bine spus, DACA poarta sapca...
Oricum, iti apreciez raspunsul, si dau si vot dar totusi nu vad care ar fi avantajele daca sta la soare?

| Reek54 a răspuns (pentru WoKy):

Pielea se vitaminizeaza, nu se mai urateste/infecteaza, capata culoare.

| jouly a răspuns:

Pentru a scapa cat de cat de cosuri incearca sapunul cu sulf cand te speli si o data pe saptamana da-ti cu argila dizolvata in apa...iti vor mai usca cosurile.si mie imi apar dar incerc sa le tin sub control astfel. sper sa ti-am fost de ajutorhappy

| WoKy a răspuns:

Si eu am pe spate si pe piept, norocul meu e ca am par pe piept si nu se vad...Tot 16 ani am, iar pe alea de pe spate le dau cu zeama de lamaie si se usuca.
Sau tot asa incearca cu usturoi facut pasta, dar sa nu ill tii mult ca iti arde pielea. Si iarasi, pune o coaja de ceapa(o felie sau cum se nueste, de aia care se desprindesi are forma ovala, intelegi tu) la copt, pe un ochi la aragaz sau mai stiu eu ce folosesti tu, dar sa nu o coci bine, indeajuns de mult incat sa nu isi piarda zeama. Dupa asta o tii 3-4 minute pe cosul respectiv si o sa treaca.
Bafta!

| victor333 a răspuns:

Du te si fa sex alta varianta e sa ai un regim alimentar bun adica fara sucuri fara prajeli in special fara dulciuri sa mananci multe fructe si legume sa bei apa min 2 l si sa faci sport o sa te ajute intr o luna 2 o sa ti dispara daca faci ce am scris mai sus plus sa dormi min 8 ore pe zi stresul agraveaza bolile iar acum cat e vara ar fi bine sa te bronzezi du te la mare o sa te ajute bafta

| Sheisshe a răspuns:

Esti fata sau baiat?
Daca esti fata si ai parul lung, poate fi din cauza ca samponul tau care contine silicon ajunge pe spate si nu e binehappy
Daca esti baiat...nu stiu, oricum probabil fiindca asa au avut si parintii, bunici tai
O zi bunahappy
Bye bye

| Ryder007 a răspuns:

Pai de trecut or sa treaca dar dupa 18 ani... esti inca in dezvoltare si ca sa fiu sincer esti norocos, mai bine sa ai pe spate decat pe fata.

| JustUnNamed a răspuns:

Mda.straight face. doar ca cosurile tale, alea de pe spate sunt de la transpiratie ma. transpiri pe spate si te mananca pielea, tu te scarpini si te iriti, de asta apar. Du-te sa faci baie in timpul ce faci baie te scarpini bine peste ele. si cand iesi de la baie o sa mai dispara, si dupa aia incearca sa faci baie fara sa te mai scarpini trec si asa.winking
PS: Cand transpiri si te mananca, nu te scarpina!winking

| Reek54 a răspuns (pentru JustUnNamed):

Da, ai dreptate.

| CFDani94 a răspuns:

Incearca sa le expui mult la soare.Eu am avut foarte multe si mi-au trecut.