| SaveTheNature a întrebat:

De ce au femeile dureri, in zilele de dinaintea menstruatiei? care ar fi explicatia medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Pentru ca celulele sanguine se desprind de uter.

Răspuns utilizator avertizat
| paulacarry a răspuns:

Cauzele care provoaca durerile menstruale pot fi legate de procesele fiziologice care au loc in timpul menstruatiei (contractii uterine intense care dau acele dureri ca niste crampe, eliberarea unor substante chimice care provoaca durere, scaderea circulatiei uterine datorita contractiilor muschiului uterin care compreseaza vasele locale, iradierea pe nervi etc.). Aceste cauze fiziologice stau la baza dismenoreei primare, insa exista si dismenoree secundara determinata de anumite afectiuni clar definite.

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns:

Se produc diverse inaintea menstruatiei..hormonii cred thinking asa am auzit si ceva celule. Oricum ia Paduden happy

| CcIiNnEeVvAa a răspuns:

Deoarece sangele se aduna pe peretele urerului pana cand are greutatea suficienta ca sa se desprinda, iar in zilele de dinainte incep sa se desprinda dar mai dureaza pana ajung in trompa uterina. primesc o funda?winking

| zone3 a răspuns:

Sangele incerca sa treaca de trompa uterina care este foarte sensibila si mica cat un varf de ac.