| alex495 a întrebat:

De ce cand casc imi curg lacrimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cascatul este un act imediat precedat de contractia pleoapelor. Prin contractie, pleoapele preseaza asupra unuia din cele doua canale(ducte) lacrimale care se deschide in coltul dinspre nas al ochiului--- astfel, apare lacrimarea concomitent cu cascatul.