| Anonim654321 a întrebat:

Salut TPU,cand casc imi curg lacrimi, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maysa a răspuns:

E ceva normal, mai ales când eşti foarte obosit. Şi mie mi se întâmplă. Chiar şi acum îmi lăcrimează ochii.
Doar atunci când căscatul este mai intens, ne curg lacrimi.

3 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Mecanic, cascatul incepe cu deschiderea gurii si continua cu o contractie puternica a muschilor faciali, cei ai gatului, laringelui precum si a trompei lui Eustachio care se deschide larg. Cand cascatul este foarte intens putem observa ca in coltul ochiului ne-a aparut o lacrima. Este un fenomen normal.

| rutanklan a răspuns (pentru Shatteredx):

Da, asta din cauza ca se comprima mai mult decat de obicei glandele lacrimale happy.

| Bris a răspuns:

Ai glandele lacrimale mai sensibile si se declanseza mai repede.