| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand ma gandesc la vomitat chiar imi vine sa vomit? E de la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte interesant. De văzut un psiholog (pe bune, nu online)

| DieterBortscher a răspuns:

E efectul ala cu "Daca tot te gandesti la rau, fix aia se intampla". S-a facut un experiment pe un om, in care ii s-a spus ca va fi executat prin scurgerea sangelui. El a fost legat pe un pat, si legat si la ochi de catre medici. Desigur, nu i-a scurs sangele absolut deloc. Doar l-au taiat putin de tot ca sa creada ca ii va curge sange, iar printr-un tub situat sub masa picura apa incet cu incetul. La final, ca sa dea senzatia ca nu mai curge nimic, apa s-a oprit. Omul, crezand ca i-a curs tot sangele, s-a albit la fata, si a murit pe loc. De ce? Mintea omului poate fi manipulata foarte usor daca nu iti dai seama. Nu te mai gandi la aia. Daca imi bate vantul in cap, si imi spun in mintea mea ca o sa ma doara dintii pentru ca nu am caciula, fix asta o sa se intample, chiar daca nu e de vina vantul. De obicei, daca te concentrezi prea mult pe ceva, creierul va fi atent doar acolo, si o sa treaca la actiune. Nu te mai gandi la chestii de genul. Mai rau iti faci.