| anonim_4396 a întrebat:

De ce de fiecare data cand fac baie (Dus) imi apar niste pete rosii pe piept/spate? Este normal? P.S. Am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Incepe dezvoltarea corpului tau. Si atunci cand te spele iti apar acele pete rosii care te si mananca.

| Gizăz a răspuns:

Ummm... poate ţi se înroşeşte pielea de la apa fierbinte!? Gizăz Fachin' Craist. Am rămas mut! Dar are şi userul anterior dreptate. A început metamorfoza. În doi ani transformarea în rac va fi completă.

| Kaℓi a răspuns:

Poate gelul tau de dus sau sapunul pe care il folosesti e iritant. Schimba-l cu ceva mai de calitate, sau cu un sapun medicinal.

| Ensiferum a răspuns:

Poate fi tiriazis rosu si nu il vezi decat cand esti la dus. necesita control la dermatolog pentru a iti prescrie o reteta cu unguentul necesar.

| Lola05 a răspuns:

Ai putea avea o ușoară alergie la ingredientele din gelul tău de duș sau ce produs folosești tu pentru igienă. Sau poate pielea ta e sensibilă la temperatura apei. Dacă folosești în general apă fierbinte, încearcă data viitoare să te speli cu apă călduță și vezi cum te simți. Dacă nu merge, cumpără-ți un săpun fabricat din uleiuri și sodă caustică (săpun natural, îl găsești la plafaruri) și spală-te cu el, pentru că e mult mai blând cu pielea decât produsele clasice din comerț.

| Neo12 a răspuns:

Poate ai alergie la soluţia cu care te speli sau la duş. Mergi la doctor şi vezi ce-ţi spune.