| steaua12 a întrebat:

Buna TPU am 14 ani si de fiecare data cand ma masturbez mi se fac multe pete rosii pe piept da multe si pe spate putin asa pete rosii cand ma masturbez ma puteti ajuta va rog?
va rog din suflet sa ma ajutati

4 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Ia incearca tu sa nu mai dai din manuta si sa dai la o "valva" poate iti dispar. daca nu du-te la doc poate ai rabie big grin ( glumes)

| RexCuParuCret a răspuns:

Server Nou foarte smecher fratilor cel mai bun dintre toate incercate de mine adresa 93.119.26.216:7777 players : 11/100! GreeTiger

| tileavitali a răspuns:

Constiinta il mustra pe fiecare om, cat de putin, dar tot ii sopteste ca nu e bine ce face, cat n-ar incerca omul sa o astupe.

MALAHIA (MASTURBAREA) ESTE UN PACAT?
Da, este un pacat. Masturbarea este caricatura unei relatii conjugale adecvate. Ea se concentreaza exclusiv asupra propriei persoane si asupra satisfactiei personale, fiind contrara scopului "natural", pentru care Dumnezeu a creat sexualitatea la inceput. Ii lipseste finalitatea, care este procrearea si daruirea de sine reciproca, si incalca porunca de a duce o viata casta. Fiindca inaintea lui Dumnezeu, acest pacat este URÂCIUNE, ii indemn din tot sufletul pe cei cazuti sa-l paraseasca, iar pe cei teferi sa se pazeasca de "muscatura viperei", de mrejele si intinaciunea lui. PENTRU ACEST PACAT A INGADUIT DUMNEZEU CA ONAN SA MOARA: "Ceea ce facea el (Onan), era rau inaintea lui Dumnezeu si l-a omorât pe el" (Facerea 38:10).

Masturbarea – zice Sfântul Ioan Scararul – ESTE CURVIE CE SE FACE FARA DE ALT TRUP. Tot el mai numeste acest pacat, pacat de moarte, si pierzare, pentru ca este greu sa se departeze de el si sa se pocaiasca cei ce au cazut. Masturbarea pricinuieste vatamare nu numai la suflet, ci si la trup. Vatamare la suflet caci il lipseste de Imparatia Cerurilor: "Nu va amagiti! Nici desfrânatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, NICI MALAHIENII, nici sodomitii …. nu vor mosteni Imparatia Cerurilor" (1 Corinteni 6:9). Malahia face ca sufletul sa-si piarda fecioria, care, o data pierduta nu se mai dobândeste, pentru ca il face pe om de aduce jertfa diavolului, prin samânta trupului sau – precum zice un parinte.

Masturbarea se poate asocia cu alte deviatii sexuale cum ar fi homosexualitatea sau poate sa apara si la indivizi bisexuali. Aceste acte devin frecvente in stari psihice cum ar fi oligofrenia (dementa) când se poate ajunge pâna la 50-60 masturbari pe zi. Cauzele masturbarii constau in CURIOZITATE, TIMIDITATE, RESTRICTII HETEROSEXUALE sau mai poate aparea in caz de izolare psihica (bolnavi psihici care vor sa se izoleze de lumea exterioara), când au sentimente de culpa si de inferioritate sexuala.

Masturbarea duce la epuizarea sistemului nervos prin efectul imaginativ si lipsa de destindere specifica sexualitatii firesti, ceea ce duce la o nevroza anxioasa (oameni depresivi), iar apoi la impotenta sexuala prin autosugestie, data de teama de a nu fi normal in viata sexuala. In final, masturbarea face ca subiectul sa devina timid, retras si lipsit de orice initiativa.

Dupa spusele doctorilor, malahia pricinuieste vatamarea trupului si malahienii prezinta urmatoarele simptome: 1. Ingalbenesc; 2. Le slabeste stomacul; 3. Le slabeste vederea ochilor; 4. Pierd glasul; 5. Pierd istetimea si ascutimea mintii; 6. Pierd tinerea de minte; 7. Pierd somnul din pricina unor vise de cosmar; 3. Le tremura trupul; 9. Pierd barbatia trupului si a sufletului; 10. Le urmeaza scurgerea cea prin somn, de multe ori si când sunt treji; II. Imbatrânesc repede.

ASADAR, PACATUL ACESTA ESTE CA O CIUMA SI O STRICACIUNE A NEAMULUI OMENESC, SI-I FACE PE CEI CE SE MASTURBEAZA SA TRAIASCA AICI O VIATA TICALOASA SI DUPA MOARTE SA FIE DUSI IN CHINURILE IADULUI.

De aceasta patima se poate scapa in 3 etape:
1) incetarea oricarei vizionari cu continut sexual
2) spovedanie la preot
3)cainta din suflet plus rugaciune catre Hristos

In acest fel am scapat si eu de aceasta patima urata...

Aceasta postare e alta, cealalta s-a sters, nu stiu cine si de ce, si mie mi-i ciuda.

Toate perversiunile sexuale, in zilele noastre incep a fi catalogate de medicina moderna, drept normale si chiar sanatoase, un exemplu e chiar masturbarea si alt exemplu e homosexualitatea, care pana in anii 1980 era socotita drept boala, iar acum a fost scoasa din catalogul bolilor.

Tot asa e si cu masturbarea, stiu ca in prezent, mai ales medicina occidentala catalogheaza acest lucru firesc si chiar bun, dar asta-i o minciuna (ideologie), inventata sa distruga tineretul de azi, e conspiratie aici impotriva vietii sanatoase moral a omului, nu vreau sa intru in detalii ca nu-mi permite timpul.

Trebuie doar sa cauti ce-au zis tratatele medicale din sec 19, pana in sec 20, ani 60-70 si vei gasi ca masturbarea e o un lucru nefiresc si daunator atat pentru trup cat si pentru suflet.

| Menocide a răspuns:

Te pedepseşte Dumnezeu.