| anonim_4396 a întrebat:

De ce doar unii dinți se cariază iar alții rămân intacți, chiar până la moarte?
Și de ce mai mult măsele au tendința de a se caria?
De exemplu, bunicii mele i se cariaseră aproape toate măselele dar dinții din față, incisivii, caninii și premolarii, nu au fost niciodată afectați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca maselele farâmiteaza mancarea. Riscul de a ramane resturi intre ele este mult mai mare decat la cei din fata care doar rup alimentele consumate.

1 răspuns:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Se cariază mai mult măsele pentru că sunt în spate, deci mai greu de periat. Dinții din față rar se cariază pentru că pe ei îi periem cel mai bine, deoarece acolo ajungem mai bine cu periuță, dar și din considerente psihologice; când râdem se văd dinții din față, nu din spate.