| Iunix a întrebat:

Am 17 ani și încă nu mi-am schimbat toți dinții de lapte. Am schimbat doar câțiva dinți din față ( atât sus cât și jos ), asta s-a întâmplat pe la 13-14 ani, de atunci nu am mai schimbat niciun dinte. În schimb măselele de minte am început să apară încă de la 13-14 ani. Nu ar fi chiar o mare problemă, nu am dinți cariați dar în schimb am 2 măsele stricate râu de tot( sunt măsele de lapte ) și aș vrea să știu dacă o să-mi mai crească măselele de lapte.
Mai am șanse să îmi crească dinții și măselele permanente? Voi câți ani aveți, ați schimbat toți dinții și toate măselele de lapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Fa o ortopantomografie (radiografie cu toti dintii) si mergi la dentist. Doar pe radiografie se poate vedea daca intr-adevar dintii tai sunt temporari sau nu si daca exista sau nu mugurele dintelui definitiv pe undeva in os.
Exista cazuri in care dintele temporar nu cade si in acest caz trebuie extras si pus un aparat ortodontic pentru a il aduce pe arcada pe cel definitiv.
Exista si cazuri in care dintele definitiv nu apare niciodata.

| MissCosmos a răspuns:

Eu mi-am pierdut 2 masele de lapte acum 7 ani si mi-au crescut anul trecut.Sincer cred ca trebuie sa mergi la medic.