| karma123 a întrebat:

De ce îmi sangereaza nasul? Nara dreapta mai exact, dorm in pielea goala noaptea și cu ușa deschisă dar pun o pătură peste mine, o fi de la frig? Acum 2-3 luni mai mereu îmi dădea sangele pe nas

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| margota a răspuns:

Sangerarea nazala
Cauze:
Aerul uscat, incalzit din interiorul incaperilor, care usuca membranele nazale si determina fisurarea sau formarea crustelor si sangerarea cand freci sau cureti nasul ori cand il sufli (frecvent in lunile de iarna)
Clima uscata, calduroasa, cu umiditate redusa, care usuca membranele nazale
Racelile (infectiile de tract respirator superior) si sinuzita, in special episoadele care provoaca stranut, tuse si suflatul nasului, repetate
Suflatul sau curatarea nasului puternica
Introducerea in nas a unui obiect strain
Traumatism la nivelul nasului si/sau fetei
Rinita alergica si rinita non-alergica (inflamatia mucoasei nazale)
Folosirea medicamentelor anticoagulante (aspirina, antiinflamatoare nesteroidiene, warfarina etc.)
Hipertensiune arteriala (HTA)
Substantele iritante (cocaina, agenti chimici etc.)
Deviatia de sept nazal (forma anormala a structurii care separa narile)
Tumori sau tulburarile de coagulare mostenite (rar)
Interventia chirurgicala la nivelul fetei sau nasului

| karma123 explică (pentru margota):

Azi mi am curățat nasul în nara dreaptă și mi-a dat sângele

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa-ti administreze vitamina K.

| sierra1 a răspuns:

Cu tensiunea cum stai?

| dinaprilie a răspuns:

Poate esti la menstruatie.who knows.