| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mai am unghiile albe, sunt transparente mai mult. De ce, ce imi lipseste din organism care le ajuta sa fie albe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @DudyIcsDî! Unghiile sunt lame cornoase care au în mod normal de culoare roz-sidefiu. Sunt netede, rozalii şi uşor transparente.
Aspectul unghiei poate fi modificat de o serie de factori: fizici (traumatisme), chimici, infectiosi (ciuperci, bacterii), sau in cadrul unor afectiuni cutanate, cardiovasculare, hepatice, tiroidiene, pulmonare etc.
Există persone care au unghiile albicioase şi opace din naştere, ceea ce nu semnifică vreo boală. Însă atunci când unghiile au fost rozalii şi şi-au modificat aspectul, se poate presupune o boală cronică a ficatului, avertizează Eckart Haneke.
Dacă doreşti să cunoşti mai multe despre acest aspect îţi recomand să citeşti acet articol http://www.independent-al.ro/sanatate/bolile-citite-in-unghii.html
O zi cu zâmbet să ai!

| mgtow a răspuns:

Probabil asa ai metabolismul dar incearca sa bei lapte in fiecare dimineata asa cu calciu e posibil sa-si revina la normalitate.

| EdiiThxoxo a răspuns:

Tine unghiile odata pe zi in zeama de lamaie, le va ajuta sa revina la albul de dinainte care da senzatia de french. O problema poate fi si fumatul ( daca fumezi ).

| lorrena97 a răspuns:

Ai nevoie de calciu

| JnY a răspuns:

Lipsa de calciu

| PolaruV8 a răspuns:

Buna Dudy! Problema este calciul! Bea mai mult lapte in fiecare dimineata cand te scoli, produse din lapte, etc...Iti dau un link, cu sfaturi si cu astfel de probleme :

http://www.ziare.com/articole/pete+albe+unghii

Sper ca ti-a fost de folos! Mult noroc si multa sanatate! Funda?

| Beginner a răspuns:

Transparente ar trebui sa fie! Daca ai pete albe pe unghie ar putea indica o scadere in calciu. Nu invers!

| anonim_4396 explică (pentru Beginner):

Eu le aveam asa : http://didiglamour.blogspot.com/2011/08/oja-lac-de-unghii-tratamente.html, dar nu stiu din ce motiv partea alba a devenit transparenta.