| Liviu321 a întrebat:

De ce se exfoliaza pielea si care ar fi tratamentul pentru a preveni sau vindeca asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Aa pe fata e posibil sa se exfolieze de la frig. Eu am probleme cu uscarea tenului de la frig. Si multi oameni au aceasta problema. Foloseste crema de la Avene. E cea mai buna. Hidrateaza pielea foarte bine.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de o dermatită.

Cel mai indicat este un control la medicul dermatolog!

Sărbători fericite!

| SimonaCristina a răspuns:

De la frig sau exces de creme de peeling...

| Kriss96 a răspuns:

Pielea se exfoliaza din mai multe cauze, in functie de zona. Unde anume ti se exfoliaza tie?
Fratelui meu i se exfoliaza pe maini de exemplu, din cauza frigului si foloseste manusi si crema.
Depinde si cat de grava este exfolierea. Mai multe detalii te rog happy

| Liviu321 explică (pentru Kriss96):

Pe fata ma refer.

| Kriss96 a răspuns (pentru Liviu321):

Am uitat sa te intreb daca folosesti vreo crema pentru acnee.

| Liviu321 explică (pentru Kriss96):

Folosesc masca de argila pentru cosuri.

| Kriss96 a răspuns (pentru Liviu321):

De la masca de argila nu are ce sa se intample. Doar daca nu ai dezvoltat tu vreun fel de alergie la ea. Totusi sa nu o folosesti in exces. Cel mai probabil de la frig ai problemele astea. Daca persista trebuie sa te vada un medic dermatolog. Opreste tratamentul cu argila o vreme si foloseste crema hidratanta.

| Kriss96 a răspuns (pentru Liviu321):

Aa pe fata e posibil sa se exfolieze de la frig. Eu am probleme cu uscarea tenului de la frig. Si multi oameni au aceasta problema. Foloseste crema de la Avene. E cea mai buna. Hidrateaza pielea foarte bine.