| cxxyy a întrebat:

De ce se fac injectiile in fund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DrBianca a răspuns:

Injectiile intramusculare au avantajul ca pot fi administrate substante iritante, care nu pot fi administrate intravenos.
Nu este obligatoriu sa fie facuta in fesier, poate fi facuta si in alti mușchi (ex: deltoid).
Avantajul fesierului este ca are un volum destul de mare. Plus ca pacientul nu poate vedea atunci cand i se face injecția, deci sunt sanse mai mici sa i se faca rau din cauza fricii.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Narcomanii fac injectiile pe unde au vene disponibile, deci injectiile nu se fac doar in fund, apropo injectiile se fac la fund sau pe fund nicidecum in fund, aaa ca unele prefera in fund este altceva, si nicusor prefera la fel : https://youtu.be/G8XPGG3C5ig?t=43

| Catrice a răspuns:

Ca curu e mai mare.
Da' le poți face oriunde vrei tu dacă nu vrei sa ți se spargă siliconu'

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Dumneata ai nevoie de o injectie in limba la ce limbaj colorat ai laughing

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Aolo mămică și cum să-mi mai desfășor afacerea de sezon dacă mi se umfla limba?

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Canti si tu pe partea opusa, cum spuneau parazitii despre trupele de fete de prin perioada 2000 daca imi aduc bine aminte.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Prea complicat. Nu-mi place.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de injecții: intra venoase, intramusculare, intradermice etc. Pentru cele intramusculare este de preferat zona fesiera. Despre injecțiile IM poți citi mai multe pe net.