| AlexDorinel a întrebat:

De ce tigarile au un gust asa ciudat? Chiar am fumat si nu inteleg de ce atati oameni fumeaza...

Au gust exact cum miroase cand stai langa unu care fumeaza. Am fumat si tigari puternice si slabe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Miros ciudat? De fapt put si sunt dezgustatoare, mai ales gura celui care fumeaza!
Nu a fost de mine si nu suport fumatorii. Bine ca pe aici nu se fumeaza atat de mult cum se fumeaza in tara si oamenii sunt educati, fumand numai in locuri rezervate fumatorilor.
Restaurantele, cafenelele si barurile nu mai au zona de fumat, deci o placere sa mergi acolo.

| Frank51 a răspuns:

Asta am zis și eu, până am incercat sobranie laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că nu ești obișnuit cu ele laughing. Oamenii se apucă de fumat ori de stres, pentru că le dă o vagă sensație de relaxare, ori pentru că-i ajută să socializeze. Nu știu dacă ai observat, dar oriunde înveți sau lucrezi se adună oameni într-un loc ca să fumeze. Cei mai mulți cred că se apucă prin liceu pentru că îl văd ca pe un motiv să se integreze într-un grup.

| StrongHeart a răspuns:

Salut. Am fumat de la 13 ani pana la 23 de ani, cu o pauza de 3 si alta de 11 luni.Acum am peste 6 luni de cand nu mai fumez si este una din cele mai bune decizii pe care le-am luat.
Obisnuiam sa fumez foarte foarte mult, chiar si 2 pachete de tigari pe zi sau am fumat o punga de 35 de grame de tutun in doua zile de cateva ori, adica enorm.
Fumatul iti da o senzatie asemanatoare cu cea pe care o simti cand bei cafea, adica la nivel cognitiv, dar efectele asupra sanatatii sunt mult, mult prea grave.
Deci acum alerg destul de des si regret enorm ca am fumat pentru ca mi-au slabit capacitatea plamanilor mult de tot si simt asta.
E un moft.Eu am inceput din curiozitate si pentru ca toti prietenii fumau.Mai tarziu am facut la fel si cu drogurile.Deci e aiurea rau de tot ca iti distrugi sanatatea.
Daca vrei sa te simti bine nu ai nevoie de asta. Poti sa iesi in natura, sa alergi, sa iesi cu cainele, sa faci drumetii pe munte.
Sau chiar si sa bei, cu masura, dansezi cu o prietena, faci un fotbal sau un tennis de picior cu tovarasii, sunt atatea moduri in care sa te relaxezi mult mai frumoase si productive.
La mine se simte diferenta in plamani ca am bagat la greu, dar cred ca a fost bine ca am facut si sport ca sa mai contracarez consumul de tutun sau iarba. Oricum, nu merita, iti distrugi sanatatea, eu am avut probleme cu dintii, cu inima, cu plamanii.
Daca nu era sportul, cred ca eram mort de mult la cat am fumat.
Sunt niste mizerii de care cu greu te mai lasi, exact ca alte vicii.
Cel mai bine este sa te detasezi de orice dependenta materiala.

| DonEduardo a răspuns:

Pai cum te asptai sa miroasa, a iasomie? Dar e foarte bine ca nu fumezi. Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce să te aștepți? Miros și gust de ciocolată sau trandafiri? Ala e gustul și mirosul nicotinei. De rahat!

| CubRubikk a răspuns:

Făcută la prostie de mai multa ori produce dependenta...Zi faina!