| Superior a întrebat:

De ce unele dureri imi provoaca senzatii de placere? Ex : Ma simt relaxat cand imi intra acul in vena,cand imi ia sange sau cand dau cu genunchiul in ceva,doare extrem de rau, dar dupa urmeaza o senzatie de relaxare placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Deoarece,din cate stiu, prin durere, se elibereaza oarecum dopamina, pentru a calma corpul.
Dopamina este aceeasi substanta eliberata in corp la or*asm si la euforia cauzata de consumul de droguri.

Pe vremea cand ma taiam intentionat, simteam o placere deosebita.Pentru ca, mai intai vine durerea, dupa dopamina, care are rol in calmarea organismului dupa socul durerii, de aici aparand placerea.

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Poate esti masochist. Te-ai gandit la asta?
Am vazut ca cineva a spus sadic mai sus, dar cuvantul potrivit este masochist, sadicismul este cu totul altceva.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Esti sadic poate?

| Superior explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Chiar? Apropo, ma mai simt placut si cand imi intra apa in ochi, cand imi musc limba si cand ma zgari de ceva happy

| T2LS a răspuns:

Adrenalina deseori transformă durerea într-o senzație de tot mai multă durere ca ulterior asta să-ți provoace. Nu e nimic ciudat, ești un om cu adrenalină activă.