| Superior a întrebat:

De ce la unii oameni le e asa frica de ac, respectiv sa vada sange? Cand imi iau analize ba imi e indiferent ba imi place. Singura chestie care nu mi-a placut a fost cand mi-a luat 500ml sange,simteam efectiv cum imi iesea sangele din creier si pe un tub creier-mana-ac devena tot mai rece in mine, ba chiar mi-am pierdut si vederea 2-3 minute dar tot n-am facut rau. Cand am stat cu perfuzia in spital imi placea. Ba chiar durerea pe langa durerea propriu-zisa imi provoaca si placere,fie ca tine de lovituri sau taiat. Cand ma lovesc in genunchi sau cot de coltul mesei doare rau dar dupa vine o senzatie foarte placuta. Cand ma zgarii sau tai, o senzatie placuta apare si se combina cu durerea.

5 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Suntem diferiti si fiecare reactioneaza diferit!
Eu personal mor daca vad sange. Nu suport doua lucruri, sa vad sange si tot ce tine de asta si sa vad cum o persoana scuipa, da flecme... etc, imi este o scarba ingrozitoare...lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masochist mic smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem diferiti, e normal sa reactionam diferit si sa nu percepem la fel durerea. Frica de ace sau sange poate sa fie provocata de experiente neplacute din copilarie sau acumulate pe parcursul vietii carer tin de aria asta. Daca au trecut printr-o experienta negativa si aleg sa se alarmeze crezand ca si urmatoarea experienta o sa fie la fel e normal sa intre intr-un cerc vicios.
Tu ai ales sa interpretezi pozitiv durerea resimtita si asta te ajuta sa o suporti mult mai bine, ti-ai si convins creierul ca iti place durerea asa ca trairile tale nu sunt similare cu trairile unei persoane care are fobie de asa ceva ( din copilarie sau nu ) pentru ca in cazul lor durerea este accentuata de anxietate si perceputa ca fiind mult mai mare decat este de fapt in realitate.
Mie imi este frica de injectii, nu imi place sa vad seringi sau sa mi se vorbeasca despre injectii dar nu am nicio problema in a ma uita la filmulete cu operatii sau sa mi se faca anestezie la stomatolog. Acum nu mai simt durere cand mi se fac injectii dar fobia a ramas si resimt durerea daca mi se vorbeste de injectii. laughing

| CinevaAnonimă a răspuns:

Multi asociaza sangele cu diverse scene horror. Poate au unele amintiri neplacute sau ametesc in timp ce le ia analize Tu probabil esti obisnuit cu acele (daca zici ca ai mai stat si in spital). La mine este aceeasi situatie. Nu imi este frica de ace si chiar imi place culoare sangelui. Acest lucru nu este grav, atata timp cat nu te apuci sa te inpungi singur si intentionat cu obiecte ascutite.

Răspuns utilizator avertizat