| MrsDETECTIVE a întrebat:

De ce uneori, atunci cand ma zgariu pe piciorul stang, ramane pielea alba ( alteori rosie )? Nu e doar urma aceea obsinuita, ci se coloreaza cumva pielea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde cat de superficiala e zgarietura. Daca e adanca e rosie pentru ca se sparg capilarele, vasele subtiri de sange din piele, daca te zgarii doar la suprafata pielii e alba.

| NGheorghe a răspuns:

Alba se face cand nu ai circulatie sangvina; deci fa miscare (i like it move it move it)
Rosie se face pentru ca se irita.
dar cine stie ce boala rara ai si tu?

Glumesc big grin

| KllS a răspuns:

Se face rosie ca asa e normal...alba se face cand esti murdar

| MrsDETECTIVE explică (pentru KllS):

Altadata cand glumesti, anunta-ma si pe mie sa stiu cand sa raaadwinking

| KllS a răspuns (pentru MrsDETECTIVE):

Chiar nu glumeam...nu ma refeream murdara tare..de exemplu dupa o zi de mers prin oras te mai prafuiesti etc..si daca te scarpini pielea se face alba scuze greseala mea NU M-AM EXPRIMAT BINE