| LanguageMaster a întrebat:

De ce unii medici preferă să rămână în țară în ciuda salariilor mici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A fi medic este o profesie, o vocatie de binefacere altora.
In lume sunt foarte multi medici si cadre medicale care fac voluntariat, fara a primi salar, doar de dragul sa-si ajute semenii suferinzi (asa cum au depus si juramantul).

Medicii care trateaza pacientii in functie de salar si de plicul primit, nu sunt medici, ci macelari mercenari.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca le place rachiul si vinul fiert iarna

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca salariile aste ti se par mici: http://bit.ly/2JgH9z2 si eu sunt popa la musulmani (ca ei n-au popa)! Un medic de medicina generala (ala-i medicul de familie) are 4500 lei net si mai are decontari de la CAS a judetului care pot ajunge lunar si la 30.000 lei. E adevarat ca din ei se scad cheltuielile cu cabinetele dar cat pot fi alea de mari? 3-4 mii brut o asistenta, curent apa si, eventual, chirie. Sa fie sa zicem 7.000 lei. Tot mai ramane cu cateva zeci de mii. Pe langa salariu. Noi vorbim de salariu ca am ramas cu tare comuniste. Ar trebui sa venim de venituri salariale. Cand il intrebi pe un medic iti arata fluturasul de salariu (mai nou nu ti-l mai rata ca le este rusine sa spuna ce sume mari castiga fata de cei 60% din cetateni ce lucreaza pe minimul pe economie) dar nu spune si ce venituri adiacente are. Exemplu aceasta dobitoaca avea 11.000 venituri salariale: http://bit.ly/2J1kcRe

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu vor sa plece.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai e valabila asta.
Acum s-au marit salariile, multi au si cabinete. Stai linistit ca o duc bine, le place sa fie respectati in tara lor. Aici au familie. E greu sa mergi sa o iei de la capat in strainatate si mai ales singur.

| RAY a răspuns:

Pentru ca una e sa lucrezi in ro alta e in Germania de exemplu, in ro mai pica bani, mai pica o gaina,un purcel, daca moare pacientul e treaba lui, e na in strainatate nu merge asa, in ro la medici nu le pasa de tine, le este scarba de tine, le pasa doar de banii tai atat

| gabicoo a răspuns:

Salariile mici au fost odatã. Acum sunt destul de bune, iar plicul a rămas în continuare valabil.
Plus că sunt cei care lucrează și la stat pe bani frumoși dar au și cabinet privat propriu sau în asociere.

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca unii au cabinete private si castiga profit.

| venividivici2017 a răspuns:

Ce salarii mici vezi acolo? Acum pana si un sofer de ambulanta castiga mai mult decat un inginer in Romanik.Ca sa nu mai vorbim de spaga care este ceruta, cate o atentie pentru orice pentru personal, greata si scarba unora ca ei care se vad "Zeii Zeilor"!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Ori o duc bine aici si prefera sa-si ajute poporul.

| Aube a răspuns:

Cred ca nu esti actualizat. Nu mai au salarii mici.
Tu, ai vrea sa plec toti si sa nu mai aiba cine sa ne trateze?

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Care mici cau au peste 1000 euro uni chiar si 5000

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Se vede ca esti prost ia si citeste aici si nu mai da ca e raspuns eronat daca esti tu prea prost! https://a1.ro/......38781.html

| Salontanul a răspuns (pentru GabrielDaniel01):

Nu stiu cui i-ai raspuns dar asemenea raspunsuri sunt jignitoare si nu sunt tolerate pe aici. Ai grija!