| Iully1234 a întrebat:

De curand am facut o raza pulmonara si am primit buletinul de examinare radiologica :

Examene radiologice efectuate : Rg. pulmonar

Rezultatul examinarii : NEPP

Ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi de diagnosticul prezumtiv menţionat pe Biletul de Trimitere :)
NU ai precizat ce suspecta medicul de familie...

NEPP nu este o abreviere medicală standardizată şi ar fi TREBUIT ca medicul să completeze integral rezultatul investigaţiei!
Vezi lista abrevierilor medicale la linkul :
http://www.i-medic.ro/abrevieri

NEPP ar putea însemna :
* NEgativ pentru PleuroPneumonie
* Negativ pentru Excrecenţe şi Proces Pneumonic
* etc.

Deci, NU cred să ai vreo afecţiune pulmonară!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa inteleg ca tu ai facut acea raza si nu ai fost curios/a sa intrebi care este starea plamanilor tai?
Medicul ce ti-a recomandat? ce ti-a zis? sa te adresezi medicului de familie? ti-a dat tratament de urmat?
Da mai multe detalii.
O zi bunahappy

| Iully1234 explică (pentru caramela):

Medicul radiolog nu are voie sa spuna nimic... dar trebuie sa ma duc medicul de familie... si vreau sa stiu inainte sa ma duc ca sa stiu la ce sa ma astept

| caramela a răspuns (pentru Iully1234):

Pai nu cel care face raza iti zice ce si cum, doar cel care te-a trimis sa faci raza iti va da toate informatiile privind rezultatul razei si starea plamanilor tai.
Deci, ai facut raza ca asa ai dorit tu, ori medicul de familie/pneumolog te-a trimis? daca ai facut tu raza de buna voie, te poti adresa medicului de familie, iar daca medicul v ede ceva mai dificil, iti va da trimitere catre medicul pneumolog
O seara bunahappy