| Lala20 a întrebat:

De foarte mult timp (chiar 1-2 ani) imi apare uneori o durere intensa, care dureaza in principal cateva secunde (pana imi schimb pozitia) in partea stanga, in zona coastelor (din cate imi dau seama, in zona celor 3 perechi de coaste "false"). Dar durerea "pare" acuta, adica nu coastele ma dor.ci sub coaste. Intr-o vreme nu-mi mai aparea aceasta durere, dar mai nou imi apare de multe ori pe zi si incepe sa-mi fie frica. Am sub 20 de ani.deci nu stiu ce-ar putea fi. Plus ca atunci cand stau dreapta/ intinsa, tot am impresia ca parca zona aceea (coastele din partea stanga) ar fi mai umflata, ridicata decat in partea dreapta. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Chiar acum 2 saptamani am facut o ecografie abdominala din pricina aceleasi dureri, sub coaste in partea stanga. Dar pe mine durerea aceasta m-a luat inainte de Craciun si m-a tinut pana aproape de 10 ianuarie. Ma mai luase si la inceputul anului trecut si m-a tinut tot asa, destul de mult, cam o luna. La mine durerea s-a manifestat surd dar continua, mai putin noaptea. M-am speriat pentru ca am auzit ca ar putea fi de la pancreas. Doctora care mi-a facut ecografia mi-a explicat ca in cazul durerilor de pancreas, acestea nu tin atat si avanseaza destul de rapid intr-o stare grava. In concluzie, nu am probleme cu pancreasul, e de la colon si am nevoie de regim alimentar(fac unele greseli in alimentatia mea). Te sfatuiesc sa mergi la un consult ecografic pentru a vedea mai bine despre ce e vb si pentru a te linisti. Multa sanatate. Pupic!

4 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Nu cred sa fie ceva grav,poate un junghi intercostal mai vechi si netratat! Totusi, ar trebui sa va adresati unui medic. Pana atunci incercati cu aspirina sau un antiimflamator usor, luat cu pansament gastric (ex.Omeran) ca sa nu va doara stomacul.

| Lala20 explică:

Ok si chiar acum m-a luat iarasi, am uitat sa mentionez ca si cand ma aplec parca este ceva acolo, sub coaste (cum imi si pare umflat) care ma deranjeaza...

| 255Elena a răspuns (pentru Lala20):

Eu am aproape aceeasi problema.am in spate in partea dreapta o umflatura la coasta si nu stiu de la ce.ma puteti ajuta?

| Lea09 a răspuns:

Si eu am aceeasi durere,din cate am aflat si eu,este de la curent adica vant,mai pe romaneste "te'a stras curentul",daca te doare chiar de foarte mult timp si in perioade de schimbari de vreme,poate ai reumatism,dar mai exista posibilitate sa fie din cauza coastelor, daca esti un pic mai ingusta in zona aceea si ca oasele sa-ti apese pe organe, daca este asa atunci va trebui sa te duci neaparat la o radiografie sa nu cumva sa ai ceva grav