| anonim_4396 a întrebat:

Deși am această problemă de mai multă vreme, m-am decis să o postez acum și aici. Când mă trezesc dimineața, mă scol din pat și pentru două-trei secunde parcă aș cădea pe jos, mă ia amețeala și văd galben cu mov în fața ochilor. După doar câteva secunde, nici 5, îmi revin și nu se mai întâmplă nimic. Acest fenomen mi se mai întâmplă și în timpul zilei, dar mult mai rar. În rest mă simt normal, am energie, ca de obicei. Ce aș putea să am? Nu le-am spus părinților că aș putea să-i sperii degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Da așa e, am unele simptome ale hipotensiunii ortostatice. Probabil că așa e.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda sad
Mergi la medicul de familie pentru un control.

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil faci hipotensiune arteriala. Incearca sa nu te ridici niciodata brusc si sa te hidratezi bine, mai ales pe timp cu temperaturi ridicate. http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Da, așa e. Mersi mult. Păcat că nu-ți pot da și ție funda sad

| Kaℓi a răspuns:

Probabil esti anemica si ai tensiunea arteriala mica. In momentul in care te ridici brusc, tensiunea intercraniana scade si mai mult si din cauza aia ai senzatia ca ametesti. Incearca sa te ridici incet si o sa vezi ca o sa fie bine.

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Cunosc noțiunea de ''anemie'', dar eu nu am așa ceva. Eu am o prietenă cu această problemă, părinții mei fiind doctori imediat și-au dat seama ce are fata, doar privind-o. Eu fiind mai slăbuță (la fizic), i-am întrebat dacă am și eu anemie. Și ei au zis că nu, că nu se vede pe mine, nu am fața palidă, gălbuie și nici nu obosesc repede. Chiar invers, am o energie de cale-afară. Atâta tot, ce am menționat mai sus.

| Alissa11 a răspuns:

Si eu vad uneori pete galbene dar asta din cauza ca imi atintesc privirea la ceva luminos si apoi dupa ce ma uit altundeva vad acele pete. S-ar putea sa ai nevoie de ochelari, asa ii s-a intamplat si fratelui meu. Sau din cauza ca nu mananci destul si dimineata te trezesti infometata. AI GRIJA :**