| anonim_4396 a întrebat:

De la ce apar negii genitali? si unde apar, cam in ce zona? Pot aparea de la aparatul de ras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apar datorita infectiei cu HPV, infectie transmisa pe cale sexuala. Pot aparea oriunde, pe vulva, in vagin, perianal, in anus, pe perineu, pe coapse. De la aparatul de ras pot aparea doar daca il imparti cu cineva infectat cu HPV.

| monyk a răspuns:

Buna, din cate am auzit nu e din cauza aparatului de ras, poate fi vb de o infectie genitala, poate e din cauza lipsei de igiena sau poate e cv mai grav...mai bine consulta un medic sa stii despre ce e vb mai bine, bafta.

| lora_9285 a răspuns:

Negii genitali apar atunci cand exista in organism infectia cu virusul HPV, tulpinele responsabile fiind 6 si 11. Ei apar in zona genitala atat la femei cat si la barbati. Odata infectat cu virusul HPV, acesta ramane in corp si se activeaza atunci cand imunitatea organismului este scazuta. Un aparat de ras intact, nu provoaca astfel de negi, doar in cazul cand acesta a fost folosit de o alta persoana bolnava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In nici un caz de la ap. de ras. E grav, du-te la ginecolog.