| VladDu a întrebat:

De la ce imi pocnesc oasele? in special la genunchi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iata ce a spus un medic la o intrebare ca a ta, pe un forum: "La nivelul articulatiei genunchiului, daca rotula nu este aliniata perfect in structurile articulare, ea se poate freca de tesuturile adiacente ceea ce provoaca un zgomot specific. Totusi exista si zgomotele asociate cu durere, ceea ce poate indica un grad de degenerare a suprafetelor articulare ale oaselor. Unori zgomotele articulare pot fi provocate de catre rupturi sau fisuri ale meniscurilor, sau de catre meniscuri deformate care sunt "ciupite" intre capetele articulare atunci cand genunchiul este indoit si apoi se face extensia membrului inferior.
Alte explicatii posibile ale zgomotelor articulare ar fi mici zone de calcifiere ale ligamentelor, care trecand peste suprafete mai dure produc o "pocnitura". De asemenea, tensiunea superficiala ce se creaza intre capetele osoase prin intermediul lichidului sinovial din articulatie poate fi o sursa de zgomot (daca ati alipit doua bucati de geam printr-o pelicula subtire de apa si apoi ati incercat sa le departati, stiti la ce ma refer).
Concluzia ar fi urmatoarea: daca zgomotele nu sunt insotite de durere, tumefactie, inrosire, deformare, atunci nu aveti motive sa va ingrijorati, in schimb daca se instaleaza durere locala, atunci ar fi bine sa mergeti la un medic (ortoped, reumatolog)".

3 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Si mie mi se intampla la sport.Lipsa de caliu isi lasa amprenata.Bea lapta, mananca branza, si eventual, ia niste vitamine.happy

| VladDu explică:

Mie mi se intampla la fiecare miscarehappy... am inceput sa i-au calciu de ieri; am sa vad efectul.

| giulia_8691 a răspuns:

Si mie imi pocnesc, si de la genunghi. maini, degete, spate, tot laughing. nu te ingrijora :*