| belanelu123 a întrebat:

De la ce răcesc oamenii? Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Racesc deoarece sunt expusi la temperaturi scazute in momente in care nu sunt pregatiti pentru ele; (ma simt ca un idiot ca am scris asta).

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Raceala nu are legatura cu frigul, poti sta si la frig intr-un loc in care nu sunt virusi si nu o sa te racesti, sistemul imunitar scade cand e frig, dar putem raci si vara, nu are importanta ce anotimp e daca ai luat virusul, in functie de sistemul tau imunitar te vei raci sau nu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Imunitate scazuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna,când se îmbrac subțire; Când au transpirat și beau apă rece; Când trag aer rece în piept.

| CdeMetal a răspuns:

Bacterii, viruși.

| PsyhoChild a răspuns:

Cele mai multe raspunsuri de mai jos sunt gresite. Oamenii racesc de la virusii si bacterii pe care le pot lua de la persoane infectate.NU POTI RACII DE LA FRIG.Frigul doar accelereaza virusul sa se raspandeasca in corp

| Porcusorul a răspuns:

Raceala propriu-zisa e produsa, in general, de rinovirusuri. Se pot lua doar de la alte persoane infectate sau din cauza mainilor nespalate.

| Ginosaurus a răspuns:

Pai cand stai mult afara si e frig sau ninge, stiu si eu. Sunt mai multe

| Ginosaurus a răspuns:

Pai sunt mai multe cauze. Stai in frig sau lasi geamu deschis de exemplu si tu esti la pc fix langa geam. Zic si eu