| Audrey1912 a întrebat:

De la inceputul saptamanii am numai cosmaruri. Ma trezesc pe la 4, 5 si mi se pare ca e neobisuit de frig in camera, apoi ma culc la loc si matrezesc pe la 6, 7 din alt cosmar. Sunt chestii unde merg pe strada si sunt urmarita, particip la o inmormantare sau casa imi e bantuita, chestii de genul. Ce-i drept, ma uit la multe filme horror, dar asta o fac de ani de zile si cosmaruri asa de multe la rand n-am mai avut pana acum. Ce le-ar putea cauza si cum le fac sa inceteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Esti stresata mai tare in ultima vreme, deprimata sau ai ceva anexietate.
Daca ai una din acestea, totul e normal sa zic asa si ar fi interesant daca ai spune ca nu ai.

Ex:merg pe strada si sunt urmarita,, nu are nici o treaba cu spirite rele cum ti-ar descanta ieu stiu ce vrejitoare ci esti speriata de ce zic alti legat de aspectul tau fizic.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cel m ai bun sfat este sa renunti la filmele de groază, din cauza lor ai cojmaruri, dar am observat din raspunsurile tale ca nu ai dori sa renunti la filmele acestea, de ce? Vezi ce pătesti din cauza lor? Ce varsta ai?

| Audrey1912 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani si motivul pentru care ma uit la ele e pentru ca imi plac, sunt preferatele mele. Sunt sigura ca si tu ai o categorie preferata. Apoi, nu cred ca asta e cauza pentru ca am avut perioade in care ma uitam la mult mai multe si nu aveam problema asta, ba chiar nu aveam cosmaruri deloc. Gandeste-te ca obisnuiam sa ma uit la documentarele alea despre case bantuite pe Discovery cand aveam si 11, 12 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Audrey1912):

Era doar o părere personală, nu trebuie sub nicio forma sa faci ca mine, fiecare dintr e noi ave m emisiuni preferate si este greu de multe ori sa renunti la ceva ce i ti place, asta e pasiunea ta. O seara frumoasa numai bine.

| untu a răspuns:

Nu te mai uita la filme horror si pentru un somn bun fara cosmar, sa bei o cana de ceai de tei cu lamaie, sa faci o rugaciune,, TATAL NOSTRU'' si apoi vei avea un somn linistit si cu ingerul tau pazitor la capataiul patului tau rugand pentru linistea ta! Te asigur ca are efect garantat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza sa te mai uiti la acestea. Adormi la ora 23-24 in liniste deplina. Totul pleaca din subconstient si din activitatile pe care le ai ziua. Ai grija. Pup

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, felicitari bun raspuns.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

S-a demonstrat prin cercetare stiintifica legatura puternica intre continutul viselor si continutul materialelor media consumate inainte de culcare. Este mai grav faptul ca orice produs media (filme, muzica, etc) are capacitatea de a ne influenta convingerile de viata pe baza carora functionam (simtim, ne comportam, etc).

O trasatura semnificativa a persoanelor marcate de anumite tulburari cu caracter psihopatologic este, desigur continutul neplacut al viselor care devin o problema majora si in cazul depresivilor este eradicata cu ajutorul medicamentelor.

Recomand psihoterapia, care functioneaza pe un principiu diferit decat psihiatria (nu trateaza "piciorul rupt" cu analgezice), oferind si perspectiva unei evolutii personale prin intermediul careia sa controlezi nivelul de stres de zi cu zi.

Nu recomand sub nicio forma "dictionarele de vise" care au o abordare superficiala.

| user123654 a răspuns:

Gândește-te că alții au coșmaruri în stilul ăsta de ani de zile, nu de o săptămână... Visele pot fi interpretate. Caută semnificația și vezi ce-ți chinuie subconștientul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru user123654):

"Gândește-te că alții au coșmaruri în stilul ăsta de ani de zile, nu de o săptămână..."

Aici ii vorba de el, nu de altii, dar restul raspunsului tau este foarte bun.

| user123654 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut să-i spun că, bă... Sunt alții în situații mai nasoale decât el, care are coșmaruri din cauza filmelor horror sau a problemelor pe care nu și le rezolvă. (Mulțumesc pentru evaluare!)

| GeorgiMar a răspuns:

Hei! Aceeasi problema am avut si eu in urma cu cateva luni. Singurul lucru pe care il poti face in momentul actual este sa nu tu mai uiti la filme horror/thriller si nici la creepy pasta. O seara placuta!

| Audrey1912 explică (pentru GeorgiMar):

Asta nu pot sa fac, imi plac mult prea mult, dar mersi, la fel si tie.

| Tara06 a răspuns:

Ar putea fii un suflet decedat ( ca sa nu zic spirit laughing ) care incearca sa ia legatura cu tine. Ai avut vreun deces recent in familie?

| Audrey1912 explică (pentru Tara06):

Iti multumesc ca incerci sa nu ma ingrijorezi, dar cel mai recent deces din familie a fost unchiul meu acum vreo 4 luni.