| Serendipity17 a întrebat:

De o luna, tot vad ca'mi cade parul. Imi cade cand fac baie, vad destule fire pe mana cand ma dau cu sampon, prin apa, sau mai vad pe perna vreo 5-10 in fiecare dimineata, sau cel mai evident e atunci cand imi trec mana prin par si trag foarte fin (in general vad vreo 2 fire cand fac asa). Semne de chelie nu vad, dar simt ca mi s-a rarit parul in lateral. M am tuns ca sa se poata regenera dar tot imi cad fire mici. Trebuie sa specific ca au si radacina (smoculetul alb).
Chiar nu stiu ce sa fac. E normal sa cada cam 50 de fire pe zi, ca la 100'000 de fire in cap nu se observa nimic, dar simt eu ca mi se rupe prea usor. Inainte aveam probleme cu matreata. Acum nu mi mai cade matreata cand ma scutur in par, ci vad cum mai cad fire.
Inainte cand ma duceam sa ma tunt tot imi ziceau frizeritele ca am parul foarte des, ca din cauza asta am matreata, ca nu poate scalpul sa respire, si tot se incalcea masina in ce stuf aveam big grin
ma ingrijoreaza faptul ca nu stiu cat o sa mai cada.
18 ani, baiat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Buna. Nu este cazul sa iti faci griji de pe acum in legatura cu calvitia. Cel mai probabil este vorba de schimbarea de anotimp, de stres sau de o problema a scalpului. Cel mai indicat ar fi sa mergi la medicul dermatolog, deoarece el iti poate explica cel mai bine cauzele si solutiile. De asemenea, poti incerca si un produs naturist Tonic Capilar, pe care trebuie sa il folosesti asa cum este mentionat in prospect. Un gand bun, Elena.

| aaaa12345 a răspuns:

O data la 5 ani iti cade mai mult par ca se refece

| Aiicha a răspuns:

E din cauza stresului.Sau daca esti fumator din cauza tigarilor.

| Serendipity17 explică:

Nu fumez si nu ma dau cu gel, spuma, etc. iar stresat nu sunt. ok mai cade acolo niste par dar sa se opreasca odata, sa nu ma tina asa prea mult

| Serendipity17 explică:

Eu m am hotarat sa merg la dermatolog. cand fac baie am palmele pline de par, dupa ce se scurge apa vad o gramada de par. nu vreau sa mai stau si sa sper, ci vreau sa vad si ce zice un specialist

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Concentreaza te pe altceva si ignora. adica nu ti mai face asa multe griji. pe zi trebuie sa pierdem 50-100 fire de par. pierzi mai mult deatat?

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Daca te dai cu orice spuma/fixativ/gel/ceara renunta la ele!
eu am observat ca imi cadea mult par dupa 2-3 zile de dat cu fixativ

| ceraselaadam a răspuns:

Poti arunca o "privire" si asupra alimentatiei tale. Lipsa anumitor vitamine poate duce la caderea firelor de par.

| Fan7a a răspuns:

Mie mi-a zis un frizer sa ma spal de maxim 2 ori pe cap pe saptamana cu LAMAIE... dar nu sa te speli fara apa. de dai cu lamaie in loc de sampon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E norma l sa iti cad aparul asa de mult dar nici cum zici tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi cad cam 60 fire pe zi si cand fac baie cam 80, dar nu e un motiv de ingrijorare