| tehnologiemoderna a întrebat:

Hei TPU, ma mananca scalpul, am matreata, imi cade foarte tare parul din cap si mi se desprinde usor si parul de pe maini sau picioare. La baza firelor de par din cap observ ca sunt foarte multe fire de par noi, care incep sa creasca. Nu cred ca este calvitie androgenetica, am fost la medic si am impresia ca nu am fost diagnosticat bine... nu e calvitie androgenetica! Nu am mai auzit pe nimeni caruia sa i se desprinda usor parul de pe picioare, mi se intampla asta de 2 ani, parul din cap este putin mai rar dar inca nu am chelie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Încearcă produsele anti mătreata si pentru căderea părului, de la Vicky, sunt foarte bune si daca ai sa mergi la un dermatolog, cu siguranță iti va recomanda niste șampon, care nu este gratuit si de regulă sunt scumpe cele bune.
Calvitia pe baza hormonala o poti depista doar cu analize de laborator.
Mergi la dermatolog si consulta si un endocrinolog bun!