| kmikzz a întrebat:

Am o mare problema. am 17 ani si de ceva timp, adica 4-5 luni imi cade parul, de fiecare data cand bag mana in el scot fire, 50-70 de fire pe zi. ma ingrijoreaza tare! Si vreau sa va zic ca de o luna folosesc ulei de ricin. ma dau in fiecare saptamana cu el. Simplu imi masez scalpul il tin asa in jur de 2-3 ore si apoi ma spal normal, am mai dat si cu otet acum vreau sa incerc combinatia ou-ulei de ricin si poate si otet. Nu stiu ce sa mai fac straight face Am parul gras si uscat. ca sampon folosesc Wash & Go.
Vreau sa stiu daca trebuie sa ma ingrijorez in halul asta, sau este ceva normal sau daca nu o solutie sa nu mai cada. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Ia-ţi un şampon de la farmacie (sunt cele mai bune la farmacie.) şi eventual, fă-ţi o mască de păr. şi încearcă să nu tragi de păr pentru că nu e bine. Şi încearca să nu-l usuci cu foehn`u, ci manual cu prosopul... Şi, ca şampon îţi recomand L'oreal Paris Elseve MEN.

Baftă!

9 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

E normal sa cada cam 100 de fire pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu iti iei un sampon de la farmacie? Este mai natural si este adecvat tipului de par.
Incearca niste masti pentru par, preparate in casa (gasesti o multime naturale pe net).
Iti cadea parul si inainte sa incepi sa folosesti ulei de ricin? Daca nu, inseamna ca e de la ulei si ar trebui sa renunti la el...cu toate ca si eu folosesc si nu am probleme.
Evita sa stai in soare, evita prajelile si mananca cat mai sanatos.
Ar fi bine daca ti-ai cumpara Omega 3... face bine parului, chiar daca sunt capsule ce le inghiti.
Daca problema persista, ar trebui sa consulti un doctor.
Multa sanatate!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Impotriva caderii parului iti recomand sa incerci asta:
o lingura de gaz, o lingura rom, o sticluta de vitamina A(uleioasa), un galbenus de ou.Amesteci bine, aplici pe parul spalat, incepand de la radacina spre varfuri.Lasi timp de o 1/2 ora, clatind apoi foarte bine parul.
Tratamentul se poate face la 2 saptamani.
Te pup!

| Zoey112 a răspuns:

Pai e pe zi e normal sa cada cam 100 de fire de par.
poti sa te dai cu petrol in cap ca parul sa fie mai puternic. o prietena a incercat si a functionat. happy

| marktheshark a răspuns:

Foloseste un sampon anti cadere par si sa stai cat mai departe de soare

| cristi966 a răspuns:

Ai rezolvat ceva de 1 luna mi se intampla si mie am tot 17 ani

| kissuletzz a răspuns:

Cel mai bine iei un sampon de la faramacie.

| piticot4 a răspuns:

Nu ti fa griji degeaba

| anamia1998 a răspuns:

Pai exista un sampon pe nume Recent. Daca la spalare il inlocuiesti cu Wash and Go vei fii multumita. Dar samponul costa 20 lei. e cam scump dar ai sa vezi diferenta. Daca te usti dupa ce il speli si din cauza aceasta iti cade parul! Incearca sa ti-l usti cu un prosop.