| Tourniquet a întrebat:

De obicei cand merg cu autocarul pana la teatru sau la circ cu clasa (scoala) mi se face rau in masina. Nu ma mai pot tine pe picioare, sunt palida la fata si imi vine sa vomit, cateodata chiar vomit., ma mai doare si burta.

Aveti niste remedii ceva? Eu m-am saturat, la fiecare excursie ( mers pe undeva ) cu clasa, eu ma simt rau rolling eyes. vreau sa merg fara sa simt aceasta stare. straight face

Multumesc anticipat! rolling eyes.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Exista la farmacie pastilute contra raului de masina(avion, tren, etc) se iau cu 2 ore inainte de calatorie si nu sunt scumpe!

| cornculapte a răspuns:

Du-te la medic sau la farmacie si spune-i sa-ti dea ceva pentru rau de masina. Si eu am avut problema asta si mi-or dat si pastile si sirop, dar nu pot sa zic ca au functionat mare lucru. Depinde de la ce ti-e rau. Daca e 'rau de chestii pe roti' sau ceva de genul, s-ar putea sa functioneze. Mie imi era rau de la aer inchis si tot timpul trebuia sa stau langa geam ca sa respir aer proaspat. Pentru asta nu cred ca este remediu in medicamente. Dar poti totusi sa incerci. Incercarea moarte n-are.
Sau cand simti ca ti-e rau, bei putina zeama de lamaie (nu Fanta de lamaie ca ala contine mai multe chestii artificiale decat suc de lamaie propriu-zis). O sa-ti faca probabil putina foame, dar iti curata stomacul cand ti-e rau. La mine da roade mereu.

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic!sad Du-te la medicul de familie, e clar ca ai rau de masina! Incearca sa iei lamaie la tine sa nu mananci mult cand esti sau inainte de a intra in autocar si fara sucuri acidulate si apa minerala si gandeste pozitiv. happy thinking
Succes!sad

| Alina a răspuns:

Aveam si eu problema asta, in special cand plecam cu parintii.Incearca sa iei o pastila inainte sa pleci.Insa cel mai important lucru este sa nu te mai gandesti ca o sa-ti vina rau, la mine asta era, eram foarte stresata ca imi va fi rau si chiar imi era.Incearca sa uiti si distreaza-te cu prietenii tai.

| alex2009 a răspuns:

Si eu patesc aceste lucruri. Cand trebuie sa pleci cu autocarul nu mai manca inainte si o sa te simti bine incepi sa mananci doar cand ajungi la destinatie sau vezi ca gasesti la farmacie pastile care sunt contra raului pe masina.

| DeNyyy a răspuns:

Cauta la farmacie niste pastile.si mamei ii e rau si daca merge cu masina 3 minute. dar i-a cate o pastila din aia si ai sa vezi ca o sa iti vina sa sari prin autobuz. sunt mici pastilele foarte mici si le poti inghiti foarte usor

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Poti sa te duci la farmacie si sa-ti cumperi niste pastile numite,, Ghimbir'' sunt foarte bune, le-am incercat si eu.Sau metrocopramid(Tot niste pastile pentru greta). Dar in special pentru grata de masina este bun Ghimbir.
Pe toate site-urile pe care vei intra iti vor spune ca Ghimbirul este cel mai bun.
Si nici nu costa atat de mult...ci numai 5 lei(dar merita toti bani). In curand corpul tau se va obisnui cu Ghimbirul si iti va trece greata de masina.
Sper sa-ti fie de folos informatiile mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, cuvântul trebuia să îl scrii ca fiind format din 2 cuvinte, adică așa. Din ce a-i scris tu m-ai sus îmi dau seama că ești minoră. Dacă nu a-i fi fost ți-aș fi recomandat puțină tărie înainte de plecarea de acasă (un sfert de pahar). Având în vedere faptul că ești minoră îți recomand să te duci la farmacie sau plafar și să cumperi pastile pentru zborul cu avionul. Mai departe citești prospectul.