| vladutzw a întrebat:

De obicei cand ma duc in excursie cu autobuzul imi vine sa vomit si peste o saptamana merg in excursie, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Exista pastile pentru asa ceva, gasesti la farmacie

| aryana1991 a răspuns:

Buna! Nu stiu cati ani ai dar poti cere de la farmacie metroclopramid ajuta foarte mult si 1 pastiluta e suficienta

| morningstar a răspuns:

Cumpara Itinerol ( pentru greturi, rau de masina) sau Emetiral. Stiu ca exista si niste gume de mestecat la farmacie speiale pentru rau de masina.
Apoi, nu manca nimic dimineata, mananca doar in masina atunci cand o sa ti se faca foame. Ia-ti sandvisuri usoare, biscuiti sarati si uscati si apa plata, nu mancare grea sau grasa. Ia-ti lamaie, grefe, fructe racoritoare.
Si incearca sa stai cat mai in fata in masina, daca e posibil pe primele locuri si sa ai aer conditionat in dreptul tau.

| stlucian a răspuns:

O pastila mica Emetiral inainte cu 1/2 ora de a te urca in autobuz.

| Iulian03 a răspuns:

Du-te la farmacie sau la doctor sa-ti recomande ceva.

| Ady100 a răspuns:

1. Ia-ti o lamaie si lingeo cand ti se face rau (pe interior desigur).
2. Ia-ti cu tine Helas daca nu ai lamaie (o bautura care are gust de lamaie dar te ajuta sa iti aline raul)
3. Ia un metroclopramid de la farmacie inainte sa te urci
4. Stai pe la mijlocul autocarului (cel mai bun loc unde sa nu ti se faca rau si cel mai echilibrat).
Sper ca te-am ajutat big grin

| MambaLee a răspuns:

LAMAIAA! E foarte buna happy
Iti iei 5 felii de lamaie si cand ti se face rau, mananci din una. la mine mergewinking

| Mickey67 a răspuns:

Aceasta poveste se intimpla si la altii! trebuie doar cand itzine sa vomitzi sa inkizi putin ochii sh sa te relaxezi apoi totul o sa-ti treaca ca asa fac si eu si ma ajuta! succes!