| florinelradu a întrebat:

De vreo 2 ani am un mic chist pe scrot....si uneori simt o mica durere! nu vreau sa ma duc le medic! ce pot face ce este chestia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7Roby7 a răspuns:

Prin chist ai vrut sa spui o tumoare benignă(umflatura,pungulita) constând dintr-o pungă plină cu un conținut lichid, semilichid sau gazos, nu?
Pai, poate fii ceva foarte grav, care te poate duce la impotenta, sau poate fi o simpla pungulita cu puroi.
Poti sa ai cancer testicular(apare atunci cand la nivelul testiculului se formeaza celule anormale in mod necontrolat). Simptomele pot fii:
1. Durerea testiculara- apare la nivelul sau in jurul unuia sau al ambelor testicule.
2. Aparitia spermatocelului (chistul epididimal)-Un spermatocel reprezinta un chist cu continut spermatic localizat la nivelul epididimului (tubul rasucit de deasupra si posterior de ambele testicule).La palpare este ca un nodul moale si compact la nivelul scrotului, deasupra testiculelor.
Daca acest cancer este detectat prea tarziu, poti sa ajungi la impotenta, si va trebui sa ti se taie cele 2 testicule,ca sa nu se ajunga la ceva extrem de grav.
Sau poate fii o simpla pungulita cu puroi,asemanatoare unui cos de culoare galbuie,care trebuie spart,dar nu ti-as recomanda asta daca nu esti sigur ce este.
Si aici vine decizia ta,alegi partea periculoasa,in care tu decizi ce ai, sau alegi partea sigura, te duci la doctor, afli ce ai cu adevarat si scapi, daca nu e prea tarziu.Eu iti propun sa mergi la doctor, ca nu se va uita la organele tale sexuale(de obicei nu se uita), daca este un spital bun si cunoscut atunci te va baga intr-un aparat si iti va spune cu exactitate ce ai.
Sper ca ti-am fost de folos!

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Stai de 2 ani asa? ar putea fi chiar o boala cu transmitere sexuala si o dai si la altii. du-te la doctor, cand vine vorba de bolile grave (nu zic ca e cazul tau dar ca idee) cu cat la descoperi mai repede cu atat sansa sa se vindece definitiv e mai mare asa ca nu mai pierde timpul du-te la un dermatolog sau cred ca urulog.

| Rorschdark a răspuns:

Chestia ca nu vrei sa te duci la medic e o mare prostie, daca problema se agraveaza vei avea de suferit, crede-ma ca ce-ti spun e foarte adevarat si stiu din propria experienta.