| vladutz1995 a întrebat:

De vreo 3 saptamani m-am oparit in zona inghinala, mai exact intre testicul si picior. M-am tot dat cu creme, dar imi trece in proportie de 90% apoi iar apare roseata si usturimea. Am folosit Cutaden, Neopreol si Advantan. Ce leacuri babesti imi indicati? E bine sa ma rad in zona respectiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Ori esti gras si te scuz ori esti lenes si nu te ingrijesti. Scuza-ma e vara si uneori trebuie sa te speli si de 2 ori pe zi, pe cand tu stai cu "tufa" intre picioare. Locul acela e foarte sensibil si transpiri de doua ori mai mult ca la subrat. Este necesar sa dai cu apa si sapun de cate ori este nevoie ori foloseste macar servetele umede. OMG in ce lume traiesti, secretiile alea daca "clocesc" acolo se transforma in mâzgă ca apoi sa te irite - nu put?
P.S. poți să raportezi raspunsul, dar asta e adevarul.

| vladutz1995 explică (pentru Cronki):

Nu sunt gras. ma spal in zona respectiva de cate ori ma duc la baie, cel putin 3 4 ori pe zi. Nu am "tufa". am parul tuns. are cca 1cm. Am fost in tari mult mai calduroase, unde stateam in soare la 40 de grade si niciodata nu am patit asa ceva. Acum nu stiu de ce si cum am facut... Am mers f mult, cam 15 km pe jos si de atunci mi se trage. Concluzia este ca am grija de corpul meu, doar ca el ma tine putin in suspans cu aceasta iridatie. Abia astept sa imi treaca fiindca ma jeneaza cand merg sau cand port boxeri/chiloti. Mersi.

| express11 a răspuns:

Evita chilotii stransi, foloseste boxeri largi.din pacate, leacuri, nu prea sunt.da-ti cu o crema de galbenele.

| vladutz1995 explică (pentru express11):

M-am mai dat si cu crema de galbenele... mi-a spus cineva sa pun in jumatate de canita de apa o lingura de betadine si sa tamponez cu un disc de coton prin zona afectata.

| express11 a răspuns (pentru vladutz1995):

Mai bine ai intreba un farmacist de la farmaciile naturiste.

| vladutz1995 explică (pentru express11):

Am fost la farmacie si mi-a spus sa folosesc cutaden. nici un efect.