| DenisaDenisax a întrebat:

De vreo 3 zile ma doare maseaua intruna de mor. Am luat tot felul de pastile si tot nu-mi trece.Ieri am fost la stomatolog si maseaua aia era cam cariata si mi-a facut o gaura si mi-a scos infectia. Mi-a dat un antipiotic si a zis sa astept pana imi pun plomba in urmatoarele zile dar pe mine tot ma doare straight face Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuia să-ți prescrie un calmant. Poți merge la cabinet pentru acest lucru.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai faci un drum la cabinet si ii explici ceea ce simti, poate nu a scos in totalitate infectia si cred ca acea infectie cauzeaza durerea. poate iti da ceva/poate iti face o injectie.
O zi buna si multa sanatatehappy

| DenisaDenisax explică (pentru caramela):

Mi-a scos toata infectia, a vazut.

| caramela a răspuns (pentru DenisaDenisax):

Pai alt fel cum se explica durerea ta? poate ai si in alta parte infectie.
Ar fi bine sa te controleze iar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

Acum, probabil că ai avut şi un abces ( infecţie/puroi ) şi ţi-a făcut un DRENAJ ca să aibă pe unde se scurge puroiul.
Faci tratamentul cu antibiotice aşa cum ţi-a fost prescris şi apoi mergi IAR la stomatolog.

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.