| dodorina a întrebat:

De vreo saptamana am o chestie ciudata in cerul gurii, ca un abces care ma deranjeaza foarte tare atunci cand mananc si cateodata si cand vorbesc! nu stiu ce sa fac sa imi scapa am luat fel si fel de picaturi pe care le-am pus cu tifon si le-am lasat acolo ceva timp. dar degeaba.inca ma deranjeaza si nu pot sa mananc! va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Badijoneaza cerul gurii cu putina glicerina boraxata e cel mai la indemana sau sa te speli cu apa cu bicarbonat de 6, 8 ori /zi si poate ca la aceasta, va ceda acea umflatura, de nu, fa-ti te rog, gargara cu sare caci sarea vindeca orice abces. Numai bine si sanatate maxima, Lucien.

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Daca este abces e posibil sa ai nevoie de antibiotic pentru a scapa de el.Cred ca ar trebui sa te vada medicul de familie, aici nu poti primi un diagnostic cert sau tratament adecvat.

| mihaa a răspuns:

Ce ai tu se numeste afte, sunt niste pete albe daca nu ma insel si pentru asta ai nevoie de nistatin, asa se numeste se gaseste la farmacie, imbina acel preparat cu maseaza cu tifon in locul respectiv, rezultat imediat

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Mie mi-a trecut cu un antibiotic dar cel mai bine intraba la farmaciewinking.

| francesca a răspuns:

Poate te-ai zgariat cu ceva.intreaba la o farmacie.trebuie sa aiba ceva bun pentru tinewinking

| dodorina explică:

Mc