| anonim_4396 a întrebat:

Centurile alea pentru cifoza(cocoașă) sunt bune? Adică eu merg cocosat și aș vrea să imi îndrept postura (să merg drept).
Oare ma ajuta o centura de aia?

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bună! Se zice că sunt bune, dar rezultatele după purtare nu le cunosc.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Deci nu se îndreaptă cocoasa?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosc rezultatul final, dar se zice ca sunt bune big grin

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

winking Sper sa fie! big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu happy!

| lorix a răspuns:

Https://centrokinetic.ro/......tratament/

Ia si citeste daca vrei sa iti rezolvi problema.
Ce ai tu este cifoza posturala (vezi in link) care se incadreaza la cea mai putin severa dintre cele 3 categorii care exista.
Si pentru asta nu ai nevoie de corset medical sau orteza pentru spate drept. Nu te-ar ajuta astea, sunt pentru cazuri mai grave si oricum in momentul in care le-ai da jos ai reveni instant la vechia postura vicioasa.
Trebuie investiti mai multi bani sa te refaci, mai exact pentru exercitii si terapie fizica c-un antrenor specializat. Pentru asta trebuie sa te consulti cu un kinetoterapeut.
Dar mai intai citeste in link.

| anonim_4396 explică (pentru lorix):

Multumesc!