| Îți dăăă ariiiipi! a întrebat:

Deci... eu port ochelari (mrg la scoala in rest nu prea ii port) in ultima vreme a inceput sa ma doara cap foarte tare (durerea pornind de la ochi) am fost alaltieri la oftalmolog a zis ca trebuie sa-mi schimb lentilele dar ma doare incontinuustraight face poate fi si din cauza laptopului? sau ce imi recomandati pentru dureri de cap >.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poarta ochelarii tot timpul daca asta este indicatia medicului si pe parcurs durerea se va diminua si va disparea cu totul.Nu fa abuz la tv sau laptop, din cand in cand fa cate o pauza, e spre binele tau.Am 2 copii care poarta ochelari (fata are diagnosticul de miopie, iar baiatul miopie combinata cu astigmatism ), aveau aceleasi simptome ca si tine, dar acum nu mai au propleme de acest gen.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca ai ochelarii corespunzatori poti sa te uiti linistita la tv si la calculator, bineinteles nu in detrimentul plimbarilor.Cauzele durerilor de cap sunt multiple.

| emy a răspuns:

Se poate sa fie si din cauza laptop-ului, daca te uiti prea mult la el. Evita acest lucru cat poti! Stiu ca va fi mai greu dar, cu siguranta, vei reusi.Pentru dureri de cap, poti sa iei Algocalmin(fiole, daca te doare prea tare, caci sunt mai eficiente in cazul durerilor puternice de cap), Antinevralgic.Acum depinde si de cauza durerii; cauzele pot fi multiple si de asta cred ca ar trebui sa mergi la medicul de familie si sa-i spui chestia asta, iar el sa-ti dea trimitere la un specialist sau sa-ti recomande niste analize.Succes si multa sanatate!

| GdX a răspuns:

Sa nu te mai obosesti la calculator sau la tv. Mai ia o pauza si o data ce ti-a dat ochelarii poarta-i pentru ca ochii nu se pot adapta. Ba porti ochelarii ba nu ii porti, ce sa se aleaga de ochii tai? sa focalizeze prin lentile sau fara? Ia analizeaza situatia putin.

| 1235678907452352 a răspuns:

Pai daca esti mioapa trebuie sa porti ocelarii in permanentawinking
si de ce sa stai la laptop cand afara ziua e atat de frumos si de cald?happy
m-ai iesi pe afara.

| mirunette a răspuns:

Si eu am purtat ochelari inca mai port din cand in cand vaza este ca sunt mai multe motive dc te doare capul 1. poate ca trebuie sa-ti maresti lentilele 2. poarta ochelari mereu pentru ochi trebuie sa se acomodeze cu ei si dandu-i punandui ba se acomodeaza ba nu 3. poate sa fie si laptopul dar mai putin numai daca sunt f subtiri si nu au masuri potrivite eu iti zic sa mai mergi la un oftamolog sau sa-ti maresti lentilele dar spune si cu ce sunt cu + sau - de ex la mine sunt cu + si mi-am schimbat lentilele anul trecut tot dureri de cap aveam si nu puteam tine ochi deschisi ( am experimentat pe viu eu)

| brt88 a răspuns:

Buna I3ÿI3ÿ, mei asa cum scrie mai jos, cu,, rosu : Atentie! '' parerea mea ar fi sa respecti acest sfat.