| Nustiucesafac234 a întrebat:

Deci, stiu ca suna stupid, dar nu stiu ce sa fac.

Acum 4 zile, Un prieten a aruncat o pruna, care ma lovit deasupra ochiului stang. S-a umflat tare acolo, asa ca am pus gheata, care l-a mai desumflat.

Urmatoarea zi, vad ca sunt extrem de vanat sub local unde m-am lovit, adica pe pleoapa de sus. A mai trecut timp si Inca am o umflatura si tot sunt vanat. Este normal, si o sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune apa rece sau gheata. O sa treaca. Nu-i grav daca nu te-a lovit in ochi.

| CuriousStuff a răspuns:

Ai raspunsurile mai sus. Un singur lucru vreau sa completez. Atentie la gheaza, nu o pune direct pe piele si nu o tine foarte mult in acelasi loc. S-ar putea si asta sa iti faca mai mult rau decat bine daca o pui direct pe piele si o tii mult.

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca e o vânătaie urata ii ia mai mult timp sa se vindece, mai ales daca e intr-o zona mai sensibilă ca a ochilor. Nu te speria va trece cu timpul (poate 2 saptamani). Pune gheata in fiecare seara, restul vine de la sine. happy

| Jager a răspuns:

Cel mai ok du-te la un doctor sa te consulte. Poate-ti recomanda o crema.