| NemNUZ a întrebat:

Deci sunt destul de speriat, de 3 zile nu prea am dormit deloc seara ci dormeam aproximativ 5-6 ore ziua, asa ca am intrat pe un site unde scria de dependenta de internet si am ramas socat, vreau sa spun ca nu am cumparat niciodata online, doar de la magazin, imi place sa merg cu bicicleta sau sa ma joc fotbal, nu prea intru eu pe facebook sau messinger de cateva luni, dar in schimb cand nu am ce face stau pe internet, tata si mama au spus ca ar trebui sa nu mai stau la calculator si ca mai bine as citi ceva ( ca orice parinte) voi ce parere aveti, sunt dependent de calculator?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raraaa a răspuns:

Asta se intampla si pentru ca esti in vacanta.Asa mi se intampla si mie.In fiecare vacanta sunt cam "dependenta" de internet mai ales daca mai sunt si zile in care chiar nu am ce face.Mai e putin si vine scoala nu o sa mai stai prea mult pe net asa ca don`t panic! laughing P.S : Daca iti creezi o ocupatie cu prietenii sau orice numai sa faci ceva de cand te trezesti si pana seara nu o sa mai stai chiar atat demult poate doar seara in cazul in care nu esti prea obosit! :*

9 răspunsuri:
| chupachups1234 a răspuns:

Eu nu am dormit ca lumea de vreo 2 lunirolling on the floor) Si nu ma sperie articolul pentru ca stiu ca nu sunt dependenta de net si am viata sociala in lumea realalaughing) Atata timp cat stau afara de dupa-amiaza pana la 2 noaptea in fiecare zi nu poate nimeni sa spuna ca sunt obsedata de calculator. Dar se pare ca statul degeaba in casa la TV e ceva normal, insa cand pierzi timpul pe net esti dependent de el.

| Elvina a răspuns:

Nu esti dependent stai linistit, dependentul sta aproape non-stop la calculator. Tu esti un adolescent normal care nu are ce face, se plictiseste si sta pe net. Sunt multi ca tine. Daca vrei o ocupatie canta la un instrument. Bafta!

| Empathizer a răspuns:

Depinde cat timp pe zi petreci la computer. Pierzi noptile din cauza asta? Neglijezi lucrurile pe care ar trebui sa le faci, ca sa nu te ridici de la computer? Atunci esti dependent.

| NemNUZ explică (pentru Empathizer):

Pai stau destul de mult la calculator, dar nu din cauza asta pierd noptile, ci stau un pat dar nu pot sa dorm, de neglijat, nu neglijezi, sa spunem daca trebuie sa ies in oras, o fac fara ezitare

| Lur656i a răspuns:

Ce site?

| NemNUZ explică (pentru Lur656i):

Http://www.adevarul.ro/......37678.html mai multe, dar acesta ma speriat cel mai tare. Adica inti vine sa crezi ca unii au omorat pentru internet

| Casandra88 a răspuns:

Nu esti singurul care nu poate dormi mai ales in timpul vacantei..Incearca sa iti faci un program de somn sau poti planifica o mini excurisie cu prieteni din care sigur vei veni obosit si nu vei mai avea chef de nici un calculator.happy

| AdrianPopa14 a răspuns:

Pai daca nu dormi toata noaptea nu dormi nici in ziua urmatoare si probabil pe la ora 22 o sa dormi bustean si o sa-ti revii

| MWS a răspuns:

Nu trebuie sa crezi tot ce citesti pe internet. Invata sa verifici informatiile din mai multe surse. Exista surse credibile si multe surse dubioase. Nu te speria, imparte timpul pe care-l petreci la calculator cu timpul pentru sport si citit si o sa fie in regula. Calculatorul si internetul nu sunt un bau-bau. Citeste mai multe pe www.sigur.info sau pe www.educatiemedia.ro