| TruLove a întrebat:

Deoarece crapaturile de la coltul gurii nu trec. vresu sa iau o trimitere de la medicul de familie pentru a face un exudat faringian. vrrau sa stiu daca este candida sau altceva.pot face cu ajutorul trimiterei si antifungigrama sau cum se numeste? Cum fac asta daca nu stiu sigur daca e candida sau alt microb?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Doctorul de familie va stabili in functie de aspect ce anume sa faci. Daca ai candida, o poti avea si jos.

| TruLove explică (pentru SkyPilot):

O am jos.

| SkyPilot a răspuns (pentru TruLove):

Atunci e o probabilitate mare sa fie candida. Probabil ca te-ai indopat cu antibiotice happy

| TruLove explică (pentru SkyPilot):

Am luat in 20 de ani mereu antibiotice. Am luat nistatin. fluconazol. nu trec fisurile de la gura.e oribil

| SkyPilot a răspuns (pentru TruLove):

Trebuie sa se trateze si el in acelasi timp cu tine si sa fiti cumintei in perioada respectiva. Daca vorbesti de 20+ ani, clar ca exista si un el.